ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria. Drastyczne podwyżki cen gazu i energii cieplnej
31.03.2017r. 16:39

Od 1 kwietnia w Bułgarii zostaje podniesiona cena gazu ziemnego - postanowiła w piątek państwowa komisja regulująca ceny energii i wody (KEWR). Doprowadzi to do podniesienia cen energii cieplnej i wielu produktów konsumpcyjnych, w tym chleba.

Podwyżkę wytłumaczono wzrostem cen ropy na międzynarodowych rynkach w ostatnich dziewięciu miesiącach i podniesieniem kursu dolara. Przewodniczący komisji Iwan Iwanow tłumaczył, że ceny gazu nie podniesiono od 1 stycznia, gdyż w środku zimy byłby to duży cios dla obywateli.

Według obliczeń producentów energii cieplnej piątkowa decyzja komisji spowoduje podniesienie cen ich usług dla ludności o 18-38 proc., w zależności od miasta. W mieście będącym największym użytkownikiem energii cieplnej, Sofii, podwyżka wyniesie 28 proc.

Jednocześnie państwowa komisja zaaprobowała propozycję przedsiębiorstwa wodociągowego w Sofii w sprawie podniesienia cen wody o 18 proc.
Podniesienia cen domagają się również przedsiębiorstwa dostarczające prąd. Decyzja w tej sprawie ma być jednak podjęta w połowie roku i ewentualnie wejść w życie od 1 lipca.

Producenci chleba, mleka i nabiału, warzyw uprawianych w szklarniach, nawozów sztucznych i szeregu innych produktów przemysłowych przestrzegli, że podniesienie cen gazu ziemnego spowoduje wzrost cen także ich produktów.

Krajowe media określiły sytuację jako "szok cenowy". Temat podniesienia cen praktycznie nie był obecny podczas kampanii przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, które odbyły się w minioną niedzielę. Kampania była zdominowana przez zarzuty wobec Turcji dotyczące ingerencji w wewnętrzne sprawy Bułgarii i działania nacjonalistów na granicy, mające na celu uniemożliwienie udziału w wyborach etnicznym Turkom o podwójnym (bułgarskim i tureckim) obywatelstwie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE