ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Skrzydlaci towarzysze energetyków
07.04.2017r. 18:10

Bocian biały upodobał sobie słupy energetyczne jako dogodne miejsce do zakładania gniazd. Z punktu widzenia ptaków jest to dobra lokalizacja, ponieważ potencjalni wrogowie mają utrudniony dostęp do gniazda. Z kolei młode mają z niego łatwy wylot przy nauce latania

Co wiosna z niecierpliwością zadzieramy głowy i sprawdzamy czy bociany wróciły już do swoich gniazd. Później obserwujemy jak żyją i wychowują potomstwo. Gniazda tych budzących sympatię i uznawanych (mimo corocznej emigracji) za jeden z głównych symboli naszego kraju ptaków, bardzo często możemy zauważyć na słupach energetycznych. Nad bocianim bezpieczeństwem zaś czuwają energetycy wspólnie z przyrodnikami.

Z bocianami od dziesiątek lat

- Od kilkudziesięciu lat energetycy budują na słupach specjalne platformy, dzięki którym gniazda wynoszone są ponad przewody. Robimy to przede wszystkim dla stabilności samego gniazda i komfortu ptaków, a także bezpieczeństwa linii energetycznych. Poza tym korzyści z akcji wynoszenia gniazd bocianich ponad linie są niewątpliwie obopólne. Ptaki zyskują bezpieczną ostoję, a PGE Dystrybucja zmniejsza awaryjność sieci i ilość przerw w dostawach energii elektrycznej do odbiorców - mówi Adam Rafalski, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja. Na terenie PGE zamontowanych jest ponad 23 tysiące platform, najwięcej na terenie Oddziału Białystok - blisko 12 tysięcy. Podobnym doświadczeniem mogą pochwalić się wszystkie spółki dystrybucyjne.

- Wynoszenie gniazd bocianich na platformy ma już bardzo długą tradycję, około 30 lat. W tym okresie nasza firma współpracowała m.in. z Towarzystwem "pro Natura" w zakresie renowacji gniazd bociana białego. Włączyliśmy się do Programu "Ochrona bociana białego jako gatunku tarczowego dla terenów podmokłych w Polsce" - mówi Alina Dakowska, specjalista ds. ochrony środowiska w Enei Operator. - Na naszej infrastrukturze bociany uwiły 3350 gniazd, z czego 3077 zostało wniesionych na platformy, w tym 82 w tym roku - dodaje. Gniazd nie brakuje też w Tauron Dystrybucja. Łącznie na sieciach spółki aż 1 800 bocianich par ulokowało swoje domy. - Większość zlokalizowana jest na słupach energetycznych. Dlatego zaangażowanie energetyków w działania chroniące gniazda bocianów są bardzo ważne dla przetrwania tego gatunku w Polsce - mówi Marcin Marzyński, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja. Również pracownicy Energi Operator wskazują na wieloletnie doświadczenie w bocianim serwisie. Doświadczenie niezbędne, ponieważ bocianich gniazd jest wiele (spółka ma blisko 10 tys. platform) i wymagają sporo pracy. Tylko w 2016 roku spółka zamontowała 347 nowych platform bocianich i dodatkowo dokonała naprawy 80 już istniejących. Rok wcześniej było ich odpowiednio 532 nowe i 131 odnowionych.

Opieka nad tonowymi gniazdami

Spółki dystrybucyjne przez cały rok dbają o założone na platformach gniazda, pracownicy doglądają je i w razie potrzeby odciążają z nadmiaru gałęzi. Trzeba pamiętać, że bocianie gniazdo waży często nawet ponad tonę, dlatego bardzo ważne jest ich regularne odciążanie, tak aby nie połamał się słup na którym jest umiejscowione. - Np. w samym Oddziale Białystok średnio odciąża się około 270 gniazd każdego roku. Wielu elektromonterów to pasjonaci i ludzie działający w zgodzie z ideami ochrony przyrody. Zapytani, potrafią godzinami opowiadać na temat ochrony gniazd bocianich. Znają nie tylko sieć elektroenergetyczną, ale też doskonale wiedzą wszystko o ptasich domach i ptasich zwyczajach - Adam Rafalski z PGE Dystrybucja.

Bociany są przywiązane do swoich gniazd i najchętniej powracają do tych samych, a głównie młode budują nowe, choć zdarza się (np. jeżeli gniazdo jest zajęte, a może to zrobić inny niż rok wcześniej lokator), że są zmuszone do szukania innego wolnego lub zakładają nowe. Bociany zmieniają też partnerów. Jeśli w gnieździe jest już inny niż w poprzednim roku samiec (bo to one wracają trochę wcześniej), samica zostaje w nim - jeśli sama zostanie zaakceptowana - z nowym partnerem. Mimo tych w większości stałych meldunków zdarzają się sytuacje, gdy interwencje energetyków są konieczne. - Jeżeli młode pary budują gniazdo bezpośrednio na słupie, to nasza firma stara się w tym miejscu zamontować platformę. Często zdarzają się też interwencje mieszkańców, którzy alarmują, że spadło gniazdo lub coś dolega ptakom. Musimy wtedy ruszyć z pomocą - mówi Alina Dakowska z Enei Operator.

Zmiana lokalizacji jest czasami konieczna z powodu bardzo intensywnie w ostatnich latach prowadzonych modernizacji linii energetycznych. Z roku na rok interwencji energetyków jest coraz więcej.

Przykład takiej pilnej i udanej interwencji podaje Tauron Dystrybucja. W Stanowicach koło Oławy bocianie gniazdo zostało w lutym tego roku całkowicie zniszczone przez huraganowy wiatr. Konstrukcja upadła na ziemię i uszkodzeniu uległ stalowy kojec, na którym gniazdo leżało. -Staramy się reagować błyskawicznie. Tuż po konsultacji z ornitologiem przy użyciu specjalistycznego sprzętu technicznego, stosowanego na co dzień do naprawy sieci energetycznej, przystąpiliśmy do wymiany platformy i odbudowy gniazda. Wykorzystaliśmy do tego świeże gałęzie i budulec ze zdruzgotanego gniazda. Cała operacja zajęła energetykom ok. 90 minut - mówi Bogusław Grochalski kierownik Regionu SN i nN Strzelin Tauron Dystrybucja Oddział we Wrocławiu.


Energetycy budują na słupach specjalne platformy, dzięki którym gniazda wynoszone są ponad przewody. Źródło: Tauron Dystrybucja

Bocian - program specjalny

Energetycy łączą siły w celu ochrony bocianów. Każda spółka prowadzi lub bierze udział w specjalnych programach. Zaczęło się od unikalnego na skalę Europy projektu "Energetyczni obrączkarze", w ramach którego energetycy znakowali bociana białego nowoczesnymi i obrączkami. Dzięki niemu dziś możliwa jest obserwacja ptaków w terenie. Następnie po zrealizowaniu tego czteroletniego projektu, współpraca rozszerzyła się o infolinię i inne ogólnopolskie działania. Z inicjatywy Grupy Energa i przyrodników z "proNatura" powołana została bezpłatna infolinia 801-26-24-26. pod którą fachowcy - przyrodnicy radzą jak pomagać ptakom. Niezależnie od miejsca w kraju, każdy może zgłosić zauważony problem z bocianem i zostanie albo pokierowany w odpowiednie miejsce, albo jego sprawa zostanie przekazana do osób lub instytucji władnych konkretny problem rozwiązać.

Energa popularyzuje też wiedzę na temat bocianów i ich ochrony poprzez serwisy dbajobociany.pl i bocianopedia.pl. Jest także partnerem serwisu bociany.pl, na stronie którego powstała "Baza Gniazd Bociana Białego" dotycząca stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz "Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego".

Tauron ma program "Bocian nasz", w ramach którego prowadzi wiele działań na rzecz ochrony bociana białego. - Działania te mają charakter lokalny, ponieważ często wymagają współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami również dbającymi o te charakterystyczne ptaki - mówi Marcin Marzyński, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

Sporo przedsięwzięć w tym zakresie realizuje PGE Dystrybucja. W Oddziale Warszawa dzięki dotacji z EkoFunduszu, Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" i pracownicy Oddziału już w 2009 roku wspólnie wymienili ponad 60 rozłączników na sieci SN. W miejscach gdzie założono nowe rozłączniki nie ucierpiał żaden bocian, podczas gdy wcześniej na tym terenie ginęło 85 porażonych prądem ptaków. - Co ciekawe, w wyniku działań energetyków i ekologów, producent rozłączników wprowadził na stałe do swojej oferty nowy, bezpieczny dla ptaków, typ rozłączników i zastąpił nim starą produkcję - informuje Adam Rafalski.

Ptaki pod szczególnym nadzorem

Choć bociany pozostają ptasim oczkiem w głowie energetyków, nie zapominają oni o innych ptakach. PGE Dystrybucja w ramach projektu "Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie" realizowanego lubelskimi ornitologami z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego "montuje osłony na słupach linii średniego napięcia. To właśnie te słupy ptaki drapieżne wybierają zwykle na punkty obserwacyjne podczas polowania. Osłony te uniemożliwiają siadanie na słupach przy lądowaniu lub przy starcie, co często powodowało dotykanie przewodów, a co za tym idzie zwarcie elektryczne między przewodem, a konstrukcją słupa. Skutkiem tego było awaryjne wyłączenie linii i najczęściej śmierć bociana. Enea Operator współpracuje z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim montując platformy lęgowe dla rybołowów. Pamięta o nich także Energa, która stworzyła też z organizacją "pro Natura" specjalny "Fundusz dla przyrody", pierwszą taką inicjatywę grantową spółki energetycznej i organizacji ekologicznej. Środki z rozstrzygniętego w 2016 r. w ramach funduszu konkursu zostały przeznaczone m.in. na bezpieczne miejsca lęgowe dla sóweczki i włochatki na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W sumie w ramach funduszu zrealizowano już 30 projektów różnych organizacji chroniących przyrodę w całej Polsce.
Biuro PTPiREE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE