ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Debaty z Energ(i)ą na półmetku. Młodzież rozpoczęła turniej pojedynków na słowa
11.04.2017r. 11:53

Pomorska Liga Debat, której sponsorem głównym jest Grupa Energa, weszła w etap debat eliminacyjnych. Projekt skierowany do uczniów pomorskich szkół średnich, ma na celu wyposażenie młodzieży w kompetencje miękkie, a także promowanie postaw patriotycznych i wolnościowych wśród młodego pokolenia. Najlepsza drużyna trwającego właśnie turnieju, zostanie wyłoniona podczas finału, który odbędzie się 24 kwietnia w Gdańsku. Na Uniwersytecie Gdańskim spotkają się najlepsi dyskutanci spośród reprezentantów 16 szkół województwa pomorskiego.

Sprawne, merytoryczne, a do tego kulturalne prowadzenie dyskusji jest umiejętnością, której zalet nie można przecenić. Na przełomie marca i kwietnia eksperci Instytutu Debaty Publicznej, Tomasz Solarski i Jakub Winiecki, przeprowadzili warsztaty dla uczniów z małych i średnich miejscowości Pomorza, którzy na co dzień mają ograniczony dostęp do tego typu inicjatyw. Szczególny nacisk został podczas nich położony na naukę sztuki wystąpień publicznych oraz poznanie podstaw i reguł debat oksfordzkich. W czasie zajęć uczniowie poznali także m. in. techniki antystresowe czy zasady tworzenia argumentów w oparciu o klasyczne modele argumentacji.

- Niezwykle istotnym elementem, można rzecz walorem wyróżniającym projekt, jest natychmiastowe przenoszenie omawianych zagadnień teoretycznych na grunt praktycznych ćwiczeń, dzięki którym uczniowie mogą szybko zyskać i wypróbować nowe umiejętności. Nasza nieformalna zasada w czasie warsztatów to: tyle teorii, ile potrzeba, tyle praktyki, ile tylko można - mówi Andrzej Skiba, koordynator projektu, a także Prezes Zarządu Instytutu Debaty Publicznej.

Jednak Pomorska Liga Debat to nie tylko nauka konstruktywnego prowadzenia sporów, ale także wykłady tematyczne, prowadzone przez pracowników naukowych, m. in. z Uniwersytetu Gdańskiego oraz interesujące osoby ze sfery publicznej czy kulturalnej. Młodzież zapoznała się na nich z tematami dotyczącymi wiedzy o państwie i społeczeństwie. Te merytoryczne informacje będą mogli wykorzystać podczas debat turniejowych, których tematyka utrzymana jest w duchu wolności i patriotyzmu:
  1. Wybór kobiety na Prezydenta RP w 2020 roku byłby korzystny dla Polski.
  2. Należy wprowadzić powszechną, bezpłatną pomoc prawną, finansowaną na wzór Narodowego Funduszu Zdrowia.
  3. Należy znieść instytucję ciszy wyborczej.
  4. Należy wprowadzić dzień symboli narodowych w miejsce Dnia Flagi.

Uczestnicy PLD będą na te tematy toczyć spory w ciągu najbliższych dwóch tygodni, podczas potyczek w Gdańsku, Sopocie, Tczewie i Rumii.

- Pomorska Liga Debat idealnie wpisuje się w prowadzony od lat program Energa Mecenat. Wspieranie lokalnych społeczności, a w szczególności umożliwianie poszerzania wiedzy oraz rozwoju dzieciom i młodzieży, jest ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego zaangażowaliśmy się w projekt, który nie tylko otwiera przed młodymi ludźmi z Pomorza nowe, ciekawe perspektywy intelektualne, ale także pomaga kształtować w nich postawy świadomych swojej tożsamości i wartości Polaków - mówi Jarosław Wittstock, dyrektor departamentu marketingu w Energa SA.Pomysł udziału młodzieży z pomorskich szkół w warsztatach i debatach został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Po każdym spotkaniu organizatorzy odbierają liczne sygnały, że to wspaniałe doświadczenie, które kształtuje u młodzieży cenne i potrzebne umiejętności. Dla młodych ludzi spoza dużych ośrodków miejskich taki projekt jest szansą, aby poznać nową formę przekazywania wiedzy i metody twórczej pracy z nią.

- Otrzymuję informacje zwrotne od rodziców, którzy są bardzo zadowoleni z udziału ich dzieci w debatach. Jestem wdzięczna za ten świetny program, który pokazuje młodzieży, że może wyrażać siebie i otwierać się, także prowadząc konstruktywne dysputy - podsumowuje Ewa Tuz, dyrektor Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich, którego uczniowie uczestniczą w Pomorskiej Lidze Debat.

Finał Pomorskiej Ligi Debat - Debaty z Energ(i)ą - odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Najlepsze drużyny z eliminacji regionalnych wezmą udział w rozgrywanych w tym dniu trzech rundach: półfinale, debacie o trzecie miejsce oraz debacie finałowej. Na zwycięzców czeka Puchar Pomorskiej Ligi Debat oraz nagrody rzeczowe.
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE