ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańskie LNG może zalać rynek europejski i stać się konkurencją dla Gazpromu
19.04.2017r. 09:39

Jak poinformował BiznesAlert.pl, LNG z USA może, ale nie musi, zalać rynek europejski. Jednak w obawie przed konkurencją z jego strony pierwsze ruchy podejmuje już Gazprom. Polska rozmawia o dostawach z USA.

Według ośrodka Wood Mackenzie do 2020 roku do 60 procent gazu skroplonego z USA będzie trafiać na rynek europejski i będzie konkurować z dostawami gazociągowymi z Rosji oraz innych kierunków. Po 2025 roku ta tendencja ma się zmienić, kiedy w Europie wzrośnie dywersyfikacja dostaw przy użyciu gazociągów, a LNG zacznie płynąć na bardziej lukratywny rynek w Azji.

Wbrew opiniom sceptyków rozwoju dostaw LNG z USA do Europy, Wood Mackenzie twierdzi, że po spadku cen gazu skroplonego w Azji głównym rynkiem dla amerykańskiego surowca będzie Stary Kontynent. Póki co jednak większość dostaw od jedynego dostawcy z USA - Cheniere Energy - trafia do Azji.

Financial Times wróżył w 2016 roku, że dostawy LNG z USA mogą wywołać wojnę cenową o Europę. Rosyjski Gazprom ma w jej ramach uelastyczniać ofertę w celu wykluczenia amerykańskiej konkurencji. Pierwszymi symptomami tego trendu mogą być rewizje kontraktów na dostawy z klientami zachodnioeuropejskimi oraz propozycja ugody w toku śledztwa antymonopolowego Komisji Europejskiej przeciwko rosyjskiemu gigantowi.

Trend jest na tyle widoczny, że prezes niemieckiej spółki Wintershall, w której połowę udziałów posiada Gazprom, Mario Meren, broni dostaw z Rosji. Twierdzi, że gaz rosyjski nie będzie miał konkurencji. - Europa może kupować gaz z Rosji, Norwegii, Afryki Północnej, może importować LNG z Bliskiego Wschodu - wyliczał.
- To rynki zdecydują, którzy dostawcy będą najkorzystniejszymi partnerami. Sam prezes Wintershall już zdecydował - bezkonkurencyjny jest i będzie gaz z Rosji. - Jest dobrej jakości, dzięki gazociągom trafia najłatwiej i najbezpieczniej do sieci dystrybucyjnych w Europie i do klienta. Z naszych analiz wynika też, że jest najtańszy - przekonywał cytowany przez BiznesAlert.pl. W ten sposób bronił projektu gazociągu Nord Stream 2 krytykowanego przez administrację USA.

Na temat dostaw LNG z USA rozmawiał podczas wizyty w tym kraju wicepremier Mateusz Morawiecki. - Chcemy dywersyfikować źródła dostaw gazu. Mamy największy terminal na Morzu Bałtyckim i myślimy o powiększeniu jego możliwości. Minister Juster wyraził zainteresowanie rozmowami o ewentualnym zakupie przez Polskę gazu z USA - podkreślił Morawiecki.

19 kwietnia Waszyngton odwiedzi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Na spotkaniu z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem może poruszyć ten temat. Sekretarz przez kilkadziesiąt lat pracował w spółce Exxon Mobil, która jest zainteresowana powodzeniem polityki rozwoju branży wydobycia i eksportu węglowodorów ze Stanów Zjednoczonych - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE