ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Liczba stacji ładowania EV w Niemczech rośnie o 27 proc.
19.04.2017r. 10:13

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w Niemczech przekracza już 7,4 tys. To więcej niż cel budowy stacji ładowania elektryków w Polsce, które mają powstać do roku 2020 w ramach realizowanego przez polski rząd programu rozwoju elektromobilności.

Niemiecka organizacja branżowa Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft (BDEW) podała, że liczba dostępnych publicznie stacji ładowania samochodów elektrycznych (EV) w Niemczech wzrosła do ponad 7,4 tys., zwiększając się w ubiegłym roku o 27 proc.

Z całkowitej liczby publicznie dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Niemczech już ponad 290 to stacje szybkiego ładowania prądem stałym, których wykorzystanie skraca ładowanie auta elektrycznego do czasu poniżej godziny.

Najwięcej stacji ładowania zbudowano dotąd kolejno w landach Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia oraz Bawaria.

BDEW dodaje, że w 2016 r. liczba samochodów elektrycznych w Niemczech wzrosła o 29 proc., sięgając na koniec roku 77 153, podczas gdy jeszcze w roku 2011 u naszych zachodnich sąsiadów liczba zarejestrowanych elektryków sięgała 4 tys.

W lutym tego roku niemiecki rząd uzyskał akceptację Komisji Europejska na wdrożenie programu dopłat do montażu stacji ładowania EV. Cel niemieckiego rządu to budowa 15 tys. punktów ładowania, a budżet programu, którego realizację przewidziano na okres 4 lat, wyniesie 300 mln euro.

W połowie ubiegłego roku niemiecki rząd wdrożył program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Osoby kupujące auta elektryczne mogą otrzymać dopłatę w wysokości 4 tys. euro. W przypadku samochodów hybrydowych typu plug-in dopłata jest niższa i wynosi 3 tys. euro. Maksymalna cena auta nie może przekroczyć 60 tys. euro.
Program jest realizowany przez Berlin przy dużym zaangażowaniu niemieckich koncernów motoryzacyjnych, które mają pokryć połowę kosztów. Budżet programu wynosi 1,2 mld euro, a dopłaty będą realizowane do wyczerpania środków lub najpóźniej do roku 2019.

Na koniec grudnia 2016 r., czyli po sześciu miesiącach obowiązywania programu, wpłynęło niewiele ponad 9 tys. wniosków, z czego 5,1 tys. dotyczyło zakupu auta jedynie z napędem elektrycznym, a pozostałe wnioski dotyczyły hybryd typu plug-in.

Czołowe koncerny motoryzacyjne, które wdrażają do sprzedaży pierwsze modele aut z napędem elektrycznym - BMW, Volkswagen, Ford i Daimler - planują wybudowanie w Europie wspólnie około 400 stacji szybkiego ładowania, rzucając wyzwanie amerykańskiej Tesli, która taką sieć rozwija na Starym Kontynencie już od kilku lat.

Sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych rozwijają także niemieckie koncerny energetyczne innogy i E.ON. Ten drugi chce zbudować takich stacji kilkaset. Stacje E.ON mają stanąć przy europejskich autostradach, a niemiecki koncern chce zastosować standard ładowania 150 kW, z możliwością zwiększenia mocy nawet do 350 kW. Docelowo zastosowana technologia ma umożliwiać naładowanie baterii auta w czasie 20-30 minut do stanu pozwalającego na przejechanie do 400 km.

Swoje sieci stacji ładowania elektryków rozwijają też inne europejskie koncerny energetyczne - fińskie Fortum, węgierski MOL, a działania w tym zakresie podejmują też polskie PGE i Energa.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE