ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Zmierzą się z historią Solidarności przy wsparciu Energi
19.04.2017r. 12:55

48 finalistów wojewódzkich etapów Olimpiady Solidarności rozpocznie dziś wizytę w Gdańsku. Będą przygotowywać się do ogólnopolskiego finału konkursu we Wrocławiu. Sponsorem strategicznym Olimpiady jest Grupa Energa.

Fundacja Centrum Solidarności już po raz czwarty zaprosiła uczniów szkół ponadgimnazjalnych do konkursu wiedzy o największym ruchu społecznym w historii współczesnej Europy - o Solidarności. Po trwających od jesieni dwuetapowych eliminacjach wyłoniono 16 trzyosobowych reprezentacji finałowych. Złożone są z uczniów blisko czterdziestu szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Nim jednak młodzież zmierzy się w wielkim finale IV edycji Olimpiady Solidarności, przez następne dwa dni ćwiczyć się będzie m.in. w sztuce autoprezentacji i sztuki filmowej. Dzięki temu finaliści zdobędą wiedzę i praktyczne zdolności, które wykorzystają do przygotowania krótkich filmów na jeden z trzech tematów:
- Wytłumacz młodemu Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce Gierka, Kani i Jaruzelskiego od socjalizmu we Francji Mitteranda;
- Dowcip i anegdota jako narzędzie sprzeciwu wobec propagandy PRL w latach 1970-1989;
- Postawy młodzieży wobec przemian politycznych w Polsce w latach 1970-1989.

Organizatorzy zadbali, aby program wizyty studyjnej był zróżnicowany. Uczestnicy poświęcą swój czas nie tylko warsztatom filmowym i zajęciom z autoprezentacji. Przygotowano dla nich również udział w spacerze historycznym "Gdańsk, miasto Wolności" oraz zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności.

- Wizyta studyjna, oprócz warsztatów czy zwiedzania miasta i Europejskiego Centrum Solidarności, ma przede wszystkim na celu integrację wszystkich finalistów. Bardzo ważne jest dla nas podczas tej wizyty wypracowanie odpowiedniej strategii komunikacji pomiędzy nauczycielem a uczniem oraz pomiędzy samymi uczestnikami, którzy bardzo często pochodzą z odległych od siebie miejscowości, a do finału podchodzą jako jedna drużyna wojewódzka. Podczas trzech dni w Gdańsku uczą się pracy w grupie, wypracowywania kompromisów oraz wystąpień publicznych - mówi Patrycja Marczuk z FCS, koordynatorka Olimpiady Solidarności.

Udział w wizycie studyjnej pozwoli finalistom nie tylko nabyć nowe, pomocne umiejętności, ale też jeszcze lepiej wczuć się w klimat lat 1970-1989.

- Z dużą przyjemnością angażujemy się w przedsięwzięcia związane z naszą najnowszą historią, tym bardziej, gdy służyć mają poszerzaniu wśród młodzieży wiedzy na temat trudu podjętego przez opozycjonistów, którzy w czasach PRL wiele ryzykowali dla wolnej Polski. Osobiście takie działania są mi też o tyle bliskie, że w młodości, w wieku zbliżonym do uczestników Olimpiady Solidarności, sam brałem udział w działalności antykomunistycznej w ramach Federacji Młodzieży Walczącej i na własnej skórze doświadczyłem zjawisk, o których finaliści będą przygotowywać wystąpienia. Warto też podkreślić, że inicjatywa Fundacji Centrum Solidarności nie jest jedynym takim przedsięwzięciem wspieranym przez Energę. Wierzymy, że kształtowanie w młodych pokoleniach postaw patriotycznych jest zadaniem nie tylko nauczycieli, ale każdego, komu na sercu leży przyszłość naszego kraju i Polaków jako narodu - podkreśla Robert Kwiatek, dyrektor wydziału sponsoringu Energa SA.

Dwudniowy finał IV Olimpiady Solidarności odbędzie się w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Podczas pierwszego dnia grupy przedstawiać będą przed jury swoje prezentacje. Uczestników czeka też egzamin z wiedzy o historii Polski w okresie 1970-1990. Po pierwszym dniu finału organizatorzy przygotowali niespodziankę - koncert zespołu Coma. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas wielkiej gali finałowej 8 czerwca. Na zdobywców najwyższego lauru czekać będą indeksy na studia stacjonarne na jednej z czterech uczelni: Uniwersytecie Gdańskim, Jagiellońskim, Warszawskim i Wrocławskim. Każdy uczestnik, który stanie na podium, zdobędzie też roczne stypendium naukowe i bony na publikacje Instytutu Pamięci Narodowej. Dla nauczycieli opiekujących się zwycięskimi drużynami przewidziano nagrody finansowe, a dla szkół - statuetki oraz dyplomy.

Finaliści zakończą wizytę w Gdańsk w sobotę rano.
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE