ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Miedwiediew: Rosja mniej zależna od sprzedaży węglowodorów
19.04.2017r. 16:49

Rosja zmniejsza zależność od sprzedaży węglowodorów. Zdaniem premiera Rosja wyciągnęła lekcję z zachodnich sankcji i niskich cen ropy dokonując dywersyfikacji swojej gospodarki - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Rosyjski budżet zmniejszył swoją zależność od sprzedaży ropy i gazu. Dochody z innych sektorów stanowią ponad połowę wpływów - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w trakcie wystąpienia w Dumie.- Jeszcze niedawno nasz budżet z uwzględnieniem wydatków Funduszu Rezerw był w ponad dwóch trzecich zależny od sprzedaży ropy i gazu. Teraz sytuacja się zmieniła. Dochody spoza sektora węglowodorów wynoszą ponad połowę - mówił.

Według rosyjskiego premiera taka sytuacja utrzymuje się nawet od obserwowanego od ubiegłego roku wzrostu cen ropy i gazu.- W pierwszym kwartale tego roku udział poza surowcowych dochodów w budżecie federalnym wyniósł prawie 60 procent (58,2 procent) - stwierdził Miedwiediew.
W tym kontekście zauważył, że zarówno sankcje jak i niskie ceny ropy nikogo już nie straszą a rosyjska gospodarka nauczyła się wykorzystać tę sytuację na własną korzyść i przyłączyć się do walki o pozycję lidera zarówno na krajowych jak i zagranicznych rynkach.Przypomnijmy, że na początku sierpnia ubiegłego roku że jakikolwiek model gospodarczy przyjmie Rosja, powinien on opierać się m. in. na założeniu niskich cen ropy przez co Moskwa jest zmuszona do przekształcenia modelu gospodarki.

Rosja dość boleśnie odczuła skutki spadających cen ropy oraz sankcji jakie Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły na nią w związku z agresją na Ukrainę i nielegalną aneksję Krymu. W wyniku problemów rosyjskiej gospodarki i niskich wpływów do budżetu Moskwa była zmuszona do prywatyzowania części swoich największych spółek energetycznych, m.in. Rosnieftu oraz Basznieftu - przypomina BiznesAlert.pl
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: stach44 20.04.2017r. 08:27
W naszym interesie jest, by Rosja przystosowała gospodarkę do niskich cen ropy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE