ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom lobbuje w Danii za Nord Stream 2
20.04.2017r. 06:23

Jak poinformował BiznesAlert.pl, po oficjalnym złożeniu wniosku o zgodę na przebieg gazociągu Nord Stream 2 przez duńskie morze terytorialne, inicjatywę przejęli lobbyści. Konsorcjum Nord Stream 2 AG do lobbowania za gazociągiem wynajęło agencję konsultingową, która ma przekonywać do niego Duńczyków. Przeciwników wspiera jednak były Sekretarz Generalny NATO.

Jak informuje duński dziennik Politikien, spółka Nord Stream 2 AG, której jedynym właścicielem jest Gazprom, wynajęła jedną z największych agencji lobbingowych w Danii. - To posunięcie jest jednym z wielu przykładów pokazujących pod jak dużym naciskiem politycznym z różnych stron w tej sprawie znalazła się w Danii - pisze duński dziennik.

Spółka Nord Stream 2 AG wynajęła firmę konsultingową Rud Pedersen. Jej celem ma być lobbing w Danii na szczeblu medialnym i politycznym za gazociągiem Nord Stream 2 AG. Na początku kwietnia Duńska Agencja Energetyczna otrzymała wniosek od zarządzanego przez Gazprom podmiotu, z prośbą o wydanie zgody na przebieg gazociągu przez duńską część morza terytorialnego w pobliżu wyspy Bornholm. Martin Løntoft z Rud Pedersen potwierdził duńskiej gazecie, że Nord Stream 2 AG jest ich klientem. Rud Pedersen działa w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Brukseli. Należy do największych agencji trudniących się lobbingiem w Skandynawii. - To tylko jeden z przykładów, w jaki sposób strony sporu używają dużych sił i środków, aby walczyć w sprawie projektu, który wpływa ma interesy polityczne i gospodarcze, a energetyczne przede wszystkim - czytamy w duńskiej prasie.
Już wcześniej w Danii, Nord Stream 2 AG był wspierany przez lobbystów, takich jak Markela Dedopoulos, która odpowiedzialna jest za komunikację w spółce na terenie Danii. - Moja praca polega na zarządzaniu i doradztwie dla Nord Stream 2 AG. Moje zadania obejmują zapewnienie, że zainteresowane strony dysponują pełną wiedzą i kompletem dokumentów na temat naszego projektu - mówi Dedopoulos.

Duńska prasa przypomina, że oponenci projektu w Danii także starają się być aktywni w lobbingu. Przykładem jest zespół doradztwa politycznego i biznesowego Rasmussen Global, którym zarządza były Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Udzielił on wywiadu dla DR Nyheder, w którym podkreślił, że zgoda na Nord Stream 2 w kontekście sankcji nałożonych na Rosję jest "szaleństwem". Jest on też doradcą prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, który należy do krytyków tego projektu w Europie. Rasmussen, były duński premier, mimo że w związku z pracą w roli szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego nie był obecny w duńskiej polityce, ma doświadczenie i kontakty, które mogą pomóc sprawie o którą zabiega - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE