ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stany Zjednoczone zdecydują czy powinny pozostać sygnatariuszem porozumienia klimatycznego
20.04.2017r. 08:52

Jak poinformował BiznesAlert.pl, w najbliższy wtorek 25 kwietnia doradcy prezydenta Trumpa oraz kilku członków jego gabinetu spotkają się, aby uzgodnić stanowisko w spornej kwestii, czy Stany Zjednoczone powinny pozostać sygnatariuszem Porozumienia klimatycznego podpisanego w listopadzie 2015 r. w Paryżu. Stanowisko to będzie zaleceniem dla Trumpa na spotkanie szczytu G7, które odbędzie się w końcu maja we Włoszech.

Nie jest jeszcze pewne, jaki będzie ostateczny skład uczestników spotkania, oczekuje się, że wezmą w nim udział Gary Cohn szef rady gospodarczej przy prezydencie, Rex Tillerson sekretarz stanu, H.R.McMaster doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Scott Pruitt szef EPA, Rick Perry sekretarz energii, Jared Kushner starszy doradca prezydenta, Steve Bannon doradca strategiczny. Jest nadzieją, że doradcy i sekretarze wypracują wspólne zalecenia dla prezydenta USA, choć nie będzie to łatwe. Opinie najbliższych współpracowników Trumpa w sprawie Porozumienia paryskiego są mocno podzielone. Bannon i Pruitt są przeciwni, aby USA pozostały w Porozumieniu ( szef EPA w programie Fox News powiedział, że jest zdecydowanym przeciwnikiem Porozumienia). Kushner i Tillerson są za pozostaniem, Cohn i McMaster jeszcze nie zajęli stanowiska, ale oczekuje się, że będą za pozostaniem.

Były prezydent Obama uznał, że Porozumienie paryskie było największym osiągnięciem globalnym w polityce ochrony środowiska. Prawie 200 państw wynegocjowało wspólne zobowiązanie, aby chronić klimat Ziemi przed globalnym ociepleniem i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Pruitt w ostatnich dniach dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik tego Porozumienia. Portal Politico powołując się na dwa (anonimowe) źródła w Białym Domu, sugeruje, że Pruitt obawia się, że Porozumienie będzie stanowić przeszkodę prawną dla jego polityki uchylania przepisów Obamy ograniczających energetykę korzystająca z paliw kopalnych. Politycy, którzy są za pozostaniem USA w Porozumieniu argumentują, że nie jest ono "prawnie wiążące" i nie zobowiązuje do dekarbonizacji w energetyce. Clean Power Plan ( Plan Czystej Energii) Obamy powstał wcześniej niż Porozumienie paryskie.
Według Politico przedstawiciele kompanii z sektora paliw kopalnych przeciwni dekarbonizacji uważają na ogół, że pozostając sygnatariuszem Porozumienia, USA będzie mocniej wspierać rozwój czystych technologii zwłaszcza węglowych. Wpływowe środowiska konserwatywne, jak Heritage Foundation przekonują Trumpa, aby zrealizował obietnicę wyborczą i wycofał USA z Porozumienia. "Jeśli tego nie uczyni, pozwoli, aby kontynuowany był arogancki program Hillary Clinton, która bezczelnie obiecała, że pozbawi wszystkich górników w Ameryce pracy".

Trump ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie paryskiego Porozumienia pod koniec maja, zanim uda się do Włoch na szczyt G7 - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE