ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy próbują przekonać Polskę do porzucenia oporu wobec Nord Stream 2
20.04.2017r. 08:56

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, Niemcy chcą przekonać Polskę do porzucenia oporu wobec projektu Nord Stream 2 gwarancjami dostaw przez ich terytorium w razie problemów z odbiorem surowca z Rosji.

- W związku z realizacją projektu gazociągu Nord Stream 2 Niemcy zamierzają zagwarantować Polsce, że gaz do niej zostanie dostarczony - poinformował przewodniczący komisji Bundestagu ds. gospodarki i energetyki Peter Ramsauer.

- Niemiecki rząd robi wszystko, co jest w jego mocy, aby rozwiązać ten problem. Przywołam kilka przykładów. Oczywiście mamy określoną wiedzę na temat stanowiska Polski, ale staramy się zagwarantować, że w przyszłości gaz będzie do niej dostarczany - powiedział Ramsauer w rozmowie z agencją Interfax.

- Jeżeli Polska doświadczy niedoboru dostaw rosyjskiego gazu, to będą one realizowane poprzez zachodni gazociąg. Tak więc prowadzone będą dostawy rewersowe do Polski. Jeżeli mówimy o obciążeniach podatkowych za przesył, to najprawdopodobniej spadną przychody z tego tytułu. Taka jest ekonomia - dodał.
Polska traktuje poważnie ryzyko pojawienia się problemów z dostawami z Niemiec w razie przerwy dostaw z Rosji. - W Niemczech operator, może zrezygnować z możliwości wsparcia polskiej strony w sytuacji kryzysu. Niemiecki regulator, na podstawie przygotowywanego specyficznego prawa, w sytuacji kryzysu w pierwszej kolejności może zdecydować o potrzebie napełnienia magazynu gazu w pobliżu polskiej granicy w Peissen o nazwie Katharina. Współwłaścicielem tego magazynu jest Gazprom, więc nie jest to prosta sytuacja - wyjaśniał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

- Niemiecki polityk idąc śladem propagandy w rosyjskich mediach powtarza fałszywą tezę, że Polakom zależy na zyskach z tranzytu gazu rosyjskiego przez ich terytorium i jest to główny powód oporu wobec Nord Stream 2 - przypomina Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. - W rzeczywistości projekt grozi całej Europie Środkowo-Wschodniej, także Niemcom, wzrostem zależności od gazu z Rosji, zablokowaniem rozwoju rynku i pojawiania się alternatywnych źródeł dostaw - dodaje.

Niemiecki polityk wyraził nadzieję, że budowa Nord Stream 2 rozpocznie się w 2018 roku. - Myślę, że jest to możliwe, ponieważ wiele przygotowań oraz dostaw zostało zakończonych, obydwa rurociągi zostały już wyprodukowane itd. Projekt wystartował, a jego realizacja jest kontynuowana. Mówiąc o tego rodzaju projektach, nie jest ważne czy zostanie on zrealizowany pół roku wcześniej czy pół roku później. To jest projekt na wieki, a jeżeli któraś z politycznych stron mu zaszkodzi, to nie ważne czy będzie zrealizowany rok wcześniej czy rok później - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Ramsauer.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: MK3 20.04.2017r. 09:14
"Niemiecki polityk idąc śladem propagandy w rosyjskich mediach powtarza fałszywą tezę, że Polakom zależy na zyskach z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: młody 20.04.2017r. 09:17
A w Polsce myślimy kategorią od wyborów do wyborów. Nie ma prywatnych gospodarzy(właścicieli) a na państwowym to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE