ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Exxon Mobil szuka sposobu na ominięcie sankcji wobec Rosji
20.04.2017r. 09:04

Jak poinformował BiznesAlert.pl, według dziennika New York Times amerykańska firma Exxon Mobil szuka sposobu na ominięcie sankcji wobec Rosji, aby wrócić do projektu na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu. Na wycofaniu z niego straciła miliard dolarów.

Były pracownik Deprtamentu Stanu USA zdradził gazecie, że Exxon chciałby wrócić do współpracy z Rosnieftem. Propozycja została złożona jeszcze za prezydentury Baracka Obamy, a więc w czasie, gdy prezesem Exxona był obecny sekretarz stanu Rex Tillerson.

Sankcje zachodnie zakazują współpracy z Rosnieftem oraz inwestycji i przekazywania technologii na rzecz projektów arktycznych oraz podmorskich prowadzonych przez rosyjski sektor naftowy. Zostały wprowadzone w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję.
Chociaż Tillerson na nowym stanowisku nie odniósł się do propozycji, którą sam złożył przed zmianą stanowiska, to w swych wypowiedziach przypomina, że Exxon został już zwolniony z sankcji kiedy musiał dokończyć i zabezpieczyć odwiert na Morzu Karskim w 2014 roku. Mimo to Tillerson stanął w obronie obecnej polityki sankcji.

Exxon Mobil pod nowym przywództwem nie chce komentować doniesień NYT. Rzecznik Alan Jeffers powiedział tylko, że nie może się wypowiadać o sprawach, które nadal się toczą. Przyznał jednak, że jeśli Exxon nie wywiąże się z planu prac wyznaczonego w koncesji na wydobycie na Morzu Czarnym do końca 2017 roku, może ją stracić. Rosyjskie media spekulują, że wtedy mogłoby go zastąpić włoskie ENI. Zeljko Runje, wiceprezes Rosnieftu przekonuje, że jego firma będzie współpracować w tym zakresie z Włochami. Nie wiadomo jednak, czy będzie to zgodne z sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE