ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Engie wejdzie na chiński rynek fotowoltaiczny
20.04.2017r. 09:15

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, francuski koncern energetyczny Engie wejdzie na największy rynek fotowoltaiczny świata dzięki przejęciu udziałów w jednym z chińskich deweloperów farm fotowoltaicznych.

Francuski potentat realizuje kolejną w tym roku inwestycję w obszarze OZE i rozproszonej energetyki. Engie podpisało umowę na zakup 30 proc. udziałów w firmie Unisun Energy, która zajmuje się budową farm fotowoltaicznych w Chinach. Francuzi nie podali kwoty transakcji, wiadomo jedynie, że odbyła się ona poprzez podwyższenie kapitału.

Chiński deweloper ma w swoim portfelu zainstalowane elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 500 MW, a w jego planach jest budowa potencjału PV na poziomie 4 GW do roku 2020.

- Inwestycja w Unisun, który rozwija projekty zarówno z zamiarem produkcji na rynki hurtowe, jak i w obszarze B2B, oznacza dla Engie okazję do wejścia na największy na świecie i najbardziej obiecujący rynek energii odnawialnej. To kolejne potwierdzenie ambicji Engie stania się liderem w odbywającej się na świecie transformacji energetycznej - komentuje Charlotte Roule, COO chińskiego oddziału Engie.

To kolejna spółka z sektora fotowoltaicznego, w którą zainwestował francuski koncern. Do Engie należy m.in. wywodzący się z Francji deweloper Solairdirect, który ostatnio zapewnił sobie prawo do budowy i sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych o mocy 338 MW, które mają powstać do połowy przyszłego roku w indyjskim staniem Andhra Pradesh. W tym przypadku Francuzi zaproponowali rekordowo niską cenę za energię na poziomie zaledwie 3,15 INR/kWh, czyli ok. 48,7 USD/MWh.

To również kolejne w ostatnim czasie przejęcie zrealizowane przez francuską firmę w obszarze czystych technologii.

Dwa tygodnie temu Engie poinformowało o przejęciu francuskiego dewelopera na rynku OZE La Compagnie du Vent, który posiada farmy wiatrowe o mocy 423 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 88 MW. Te instalacje wyprodukowały w 2016 r. w sumie 815 GWh energii elektrycznej, a tylko w ubiegłym roku francuska firma zainwestowała w nowe projekty OZE w sumie 88 mln euro.
Natomiast w ubiegły miesiącu Engie przejął holenderskiego dewelopera stacji ładowania pojazdów elektrycznych - firmę EV-Box, która do tej pory zainstalowała już ponad 40 tys. punktów ładowania EV.

W połowie ubiegłego miesiąca francuski koncern wyemitował obligacje warte 1,5 mld euro, z których chce sfinansować inwestycje w sektorze OZE i efektywności energetycznej.

Cel francuskiego koncernu, który zmieniając nazwę z GDF Suez na Engie obrał kierunek na czystą energetykę, to budowa do 2021 r. potencjału wiatrowego na poziomie 3 GW oraz potencjału fotowoltaiki rzędu 2,2 GW.

We Francji Engie wygrało ostatnio aukcję dla fotowoltaiki, dzięki której zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 78 MW. W tej aukcji średnia cena za energię, którą zaproponowali inwestorzy w przypadku zwycięskich ofert, wyniosła 62,5 EUR/MWh.

Na rodzimym rynku Engie posiada projekty zrealizowanych bądź będących w trakcie realizacji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 0,5 GW. Do francuskiego koncernu należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,73 GW oraz elektrownie wodne o mocy 3,82 GW.

Francuski koncern zatrudnia na całym świecie ponad 153 tys. pracowników, a w ubiegłym roku wypracował przychody na poziomie 66,6 mld euro. Dla porównania największy polski koncern energetyczny PGE w ubiegłym roku wypracował przychody rzędu 28 mld zł, czyli ok. 6,6 mld euro.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE