ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy program dopłat dla prosumentów w Słowenii
20.04.2017r. 14:57

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, słoweńskie ministerstwo środowiska uruchomiło program, w ramach którego inwestorzy budujący małe instalacje fotowoltaiczne będą mogli skorzystać z dopłat pokrywających 1/5 kosztów inwestycji.

Lubljana zakłada, że budżet programu o nazwie Eko Sklad, zakładającego wprowadzenie dopłat do inwestycji w małe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 11 kW, wyniesie w tym roku 3 mln euro.

Zgodnie z zasadami programu podmioty instalujące system fotowoltaiczny będą mogły skorzystać z dopłaty w wysokości 20 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak dopłata nie będzie mogła przekroczyć 180 euro na instalowany kW.

Środki na realizację programu Eko Sklad słoweński rząd pozyskał z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Program jest adresowany zarówno do gospodarstw domowych jak i małych firm. Uruchomienie produkcji energii będzie musiało nastąpić w czasie do 15 miesięcy po przyznaniu dopłaty.

Inwestycję w system fotowoltaiczny zrealizowaną z dopłatą ze środków z programu Eko Sklad będzie można połączyć z wdrożonym w Słowenii systemem net-meteringu, który obowiązuje w tym kraju od 2015 r. i obejmuje instalacje o mocy do 11 kW.

"PV Magazine" podaje, że na koniec 2016 r. całkowity potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Słowenii wynosił około 259 MW, a udział PV w słoweńskim miksie energii szacuje się na około 1,5 proc.

W październiku ubiegłego roku Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w słoweńskim systemie wsparcia dla producentów energii odnawialnej, dając Słowenii zielone światło na przejście na aukcje. Mniejsi producenci zielonej energii mają korzystać z taryf gwarantowanych.

Zgodnie z wdrażanym w Słowenii systemem aukcyjnym inwestorzy, którzy otrzymają wsparcie, będą sprzedawać energię zgodnie z zasadą market premium, tzn. jeśli cena za energię uzyskana przez nich na rynku będzie niższa od zagwarantowanej w aukcji, będzie im przysługiwać zwrot różnicy.
Jednocześnie Słowenia zachowa system taryf gwarantowanych (feed-in tariffs, FiT), z których będą mogli korzystać producenci energii odnawialnej w mniejszych instalacjach o mocy do 500 kW.

Powyższe założenia dotyczą instalacji uruchomionych po wrześniu 2016 r., kiedy wprowadzono nowe zasady wsparcia producentów zielonej energii, które później zaakceptowała Bruksela.

Zgodnie z nowym systemem wsparcie dla OZE i kogeneracji biomasowej jest przyznawane na okres 15 lat. Wyjątkiem jest produkcja energii z biogazu, w przypadku której wsparcie może przysługiwać przez 10 lat.

W ubiegłym roku na wsparcie w ramach aukcji Ljubljana zagospodarowała 10 mln euro. 10 proc. przydzielono produkcji energii z elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, 30 proc. dla generacji z biomasy do 1 MW, 10 proc. dla kogeneracji gazowej (do 50 kW), 30 proc. dla zmodernizowanych instalacji CHP działających w ramach miejskich systemów ciepłowniczych, a 20 proc. (2 mln euro) dla pozostałych technologii - w tym elektrowni geotermalnych, wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy do 1 MW.

Dodatkowo Słoweńcy zamierzający zainstalować OZE mogą skorzystać z rządowego programu preferencyjnych pożyczek (Eko Fund), który zakłada przyznanie maksymalnych kredytów w wysokości do 5 mln euro dla gospodarstw domowych i lokalnych samorządów oraz do 6 mln euro dla firm. Kredyt jest przyznawany na maksymalnie 10 lat, a oprocentowanie jest ustalane w oparciu o stawkę EURIBOR 3M, do której doliczany jest minimum 1 pkt proc.

Słowenia w 2015 r. osiągnęła udział OZE w całkowitej konsumpcji energii na poziomie 22 proc., podczas gdy słoweński rząd zobowiązał się na forum Unii Europejskiej do osiągnięcia 25-procentowego udziału do roku 2020.

Koszty wsparcia dla OZE w Słowenii ponoszą odbiorcy końcowi, przy czym koszty te różnią się w zależności m.in. od sposobu wykorzystania i wielkości konsumpcji energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE