ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt Nord Stream 2 może mieć kolejne opóźnienia
21.04.2017r. 06:48

Jak napisał BiznesAlert.pl, partnerzy Gazpromu przy budowie gazociągu Nord Stream 2 kończą rozmowy na temat wyboru nowej możliwości finansowania projektu - poinformował wiceprezes spółki Aleksander Miedwiediew. Projekt może zanotować kolejne opóźnienia.

Jak przypomina BiznesAlert.pl, po wycofaniu z polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o zgodę na rejestrację konsorcjum odpowiedzialnego za budowę wspomnianego gazociągu z udziałem europejskich partnerów (Uniper, Wintershall, Shell, ENGIE, OMV) mających współfinansować projekt, Gazprom szuka nowego sposobu finansowania tego kontrowersyjnego przedsięwzięcia. UOKiK zgłosił zastrzeżenia do pomysłu powołania konsorcjum z udziałem firm europejskich, jako zagrożenia dla konkurencji w Polsce i regionie.

Nowy model finansowania pozostaje nieznany mimo że wielokrotnie informowano o terminach kiedy ma zostać ujawniony. Na początku marca w rozmowie z Financial Times wspomniany wcześniej Miedwiediew zapowiadał, że nowy model finansowania Nord Stream 2 zostanie przedstawiony do miesiąca. Jak widać do tej pory go nie ma.

Również w marcu po spotkaniu z rosyjskim ministrem energetyki Aleksander Nowak prezes Wintershalla Mario Meren stwierdził, że partnerzy Gazpromu, współpracujący z nim przy realizacji Nord Stream 2, przedstawią do końca tego półrocza nowy model jego finansowania. Póki co wiadomo jedynie, że Gazprom przejął 100 procent udziałów w Nord Stream 2 AG oraz, że zamierza w budżecie na 2017 rok przeznaczyć na budowę Nord Stream 2 110,6 mld rubli (ok. 1,74 mld euro). Przy czym nie pokrywa to w całości wydatków szacowanych na ok. 9 mld euro. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogłoby być poszukiwanie zewnętrznego finansowania w postaci kredytów. Gazprom wcześniej nie wykluczał, że w celu realizacji wspomnianego projektu taki mechanizm mógłby zostać wykorzystany.

Nie zmienia to jednak faktu, że rosyjski monopolista może liczyć na wsparcie swoich partnerów. 20 kwietnia doszło do roboczego spotkania prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z prezesa OMV Rainera Seele. W jego trakcie rozmawiano o rozwoju współpracy dwustronnej. Zwrócono uwagę na zwiększenie przez austriackich odbiorców zakupów rosyjskiego gazu. W szczególności w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym od 1 do 19 kwietnia 2017 roku Gazprom o 69,9 procent zwiększył eksport gazu do Austrii.
Mówiąc o wzroście zapotrzebowania na rosyjski gaz w Europie przy jednoczesnym spadku wydobycia własnego szefowie spółek jeszcze raz podkreślili istotę Nord Stream 2 przy zapewnieniu nieprzerwanych dostaw surowca dla europejskich odbiorców.

Warto także wspomnieć, że OMV było wymieniane w kontekście finansowania budowy gazociągu. W połowie października ubiegłego roku austriacki Kurier informował o tym, że Gazprom wyemituje tzw. zmienne obligacje, które może zakupić OMV i w ten sposób wspomóc realizację projektu, który budzi w Europie uzasadnione kontrowersje. Przy czym pomysł pozostał jedynie w sferze medialnych spekulacji.

Można także przypuszczać, że problemy związane z finansowaniem budowy gazociągu mogą wpłynąć na opóźnienia w realizacji projektu. Możliwość opóźnienia mogą sygnalizować słowa zwolenników przedsięwzięcia. Zdaniem przewodniczącego komisji Bundestagu ds. gospodarki i energetyki Petera Ramsauera ,,projekt wystartował, a jego realizacja jest kontynuowana. Mówiąc o tego rodzaju projektach, nie jest ważne czy zostanie on zrealizowany pół roku wcześniej czy pół roku później. To jest projekt na wieki, a jeżeli któraś z politycznych stron mu zaszkodzi, to nie ważne czy będzie zrealizowany rok wcześniej czy rok później" - czytamy w BiznesAlert.pl.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE