ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łotewski port i terminale otrzymały ofertę udziału w projekcie Nord Stream 2
21.04.2017r. 08:57

Jak poinformował BiznesAlert.pl, łotewski port Ventspils oraz tamtejsze dwa terminale otrzymały ofertę udziału w projekcie Nord Stream 2. Łotwa nie chce jednak skorzystać. Rosyjska inicjatywa dzieli władze centralne i samorząd.

Burmistrz Ventspils i szef portu Aivars Lembergs poinformował na konferencji prasowej, że Łotwa mogłaby zarobić około 25 mln euro na zaangażowaniu w projekt. Chodzi o stworzenie bazy sprzętowej potrzebnej do położenia odcinków gazociągu, który miałby się ciągnąć z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Burmistrz przyznał jednak, że ze względu na apel Polski, łotewskie ministerstwo spraw zagranicznych odmawia udziału kraju w przedsięwzięciu.

- Jeżeli rząd zawetuje udział w projekcie poprzez swoich członków zarządu portu, liczę na to, że podobnie jak w Szwecji, będziemy mogli liczyć na rekompensatę w wysokości co najmniej 20 mln euro - powiedział Lembergs. Przypomniał, że port szwedzki w Slite został odwiedziony od planów udziału w projekcie Nord Stream 2 poprzez budowę bazy sprzętowej poprzez obietnicę rekompensaty w wysokości 10-20 mln euro.
- Ministerstwo spraw zagranicznych nie chce, aby Łotwa wzięła udział w projekcie ze względu na żądania Polski - ocenił burmistrz Ventspils. - Polacy mają swoje interesy. Nie chcą, aby Niemcy otrzymywali gaz bezpośrednio z Rosji. Chcą także być uwzględnienie i to oczekiwanie Polaków jest zrozumiałe i chwalebne, tylko czemu Łotwa ma za to płacić? - pytał retorycznie. Dodał, że ma na ten temat inne zdanie niż resort spraw zagranicznych.

- Rosja jest dostawcą, ale odbiorcą Niemcy, czyli kraj NATO w sercu Unii Europejskiej. W moim przekonaniu brak wsparcia dla Nord Stream 2 w sytuacji, gdy Łotwa może zarobić pieniądze, niewspieranie bezpieczeństwa energetycznego Niemiec jest wbrew traktatom NATO i Unii Europejskiej - ocenił cytowany przez BiznesAlert.pl burmistrz.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE