ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wenezuela mogła dofinansowywać Trumpa pieniędzmi Rosnieftu
21.04.2017r. 12:53

Jak poinformował BiznesAlert.pl, spółka-córka wenezuelskiego PDSVA w Stanach Zjednoczonych, Citgo, wsparła inaugurację Donalda Trumpa kwotą 500 tys. dolarów. Wcześniej Kongres USA uznał zobowiązania kredytowe spółki wobec Rosnieftu za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Jak informuje Associated Press, spółka-córka PDSVA w USA wpłaciła na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa 0,5 mln dolarów. Warto zaznaczyć, że PDSVA jako spółka skarbu jest związana rządem oraz prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro.

Agencja wskazuje, że wpłacona przez Citgo kwota pod względem wysokości przewyższyła tę przelaną przez amerykańskie spółki Pepsi (250 tys. dolarów) inWalmart (150 tys. dolarów). Podobnie jak Citgo po 0,5 mln dolarów przelały JP Morgan Chase i Exxon.

Rosnieft zaoferował PDSVA kredyt w wysokości 1,5 mld dolarów. W zamian w przypadku niespłacenia zobowiązania otrzyma prawa do 49,9 procent udziałów działającego w Stanach operatora rafinerii i naftociągów Citgo Holding. Amerykańscy ustawodawcy wezwali komisję do niezwłocznego sprawdzenia tej transakcji. Ich zdaniem może ona ,,poważnie zagrozić bezpieczeństwu narodowemu i niezależności energetycznej Stanów Zjednoczonych".
W raporcie za 2016 rok rosyjska spółka odnotowała cztery zaliczki na łączną sumę 1,485 mld dolarów w ramach kontraktu na dostawy ropy dla PDSVA. Rosjanie nie informowali o przejęciu praw do wspomnianych udziałów. Z kolei w raporcie za ubiegły rok wenezuelski koncern informował o tym, że jego zobowiązania kredytowe względem Rosnieftu wynoszą 1,985 mld dolarów.

Jednocześnie Associated Press zauważyło, że informacja o wpłacie Citgo pojawiła się po fali dużych protestów jakie wybuchły w Wenezueli. Ich uczestnicy domagali się usunięcia z urzędu prezydenta kraju. W trakcie starć między przeciwnikami a zwolennikami wenezuelskich władz zginęły 3 osoby a ok. 400 zostało zatrzymanych.

Jak przypomina BiznesAlert.pl, na początku ubiegłego tygodnia kongresmeni z Komisji ds. Zagranicznych zwrócili się do Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina z prośbą o zbadanie transakcji między Rosnieftem a PDSVA.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 22.04.2017r. 15:42
Rosnieft tylko stracił kasę i nie będzie miał z tego żadnych korzyści.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE