ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zmniejszenie wydobycia gazu z pola gazowego Groningen w Holandii szansą dla projektu Nord Stream 2
21.04.2017r. 13:23

Jak poinformował BiznesAlert.pl, minister gospodarki Holandii Henk Kamp zawiadomił 18 kwietnia br parlament tego państwa, że zostanie zmniejszone o 10 proc. wydobycie gazu z krajowego pola gazowego Groningen. Przyczyną jest konieczność ograniczenia ryzyka trzęsienia ziemi. Wzrost zagrożenia sygnalizuje większa w 2016 r. częstotliwość wstrząsów. Ponad połowa wstrząsów w ub. r. przekraczała 1 stopień w skali Richtera, co "zmusza do ograniczenia wydobycia gazu zwłaszcza z regionu Leppersum" - stwierdził minister Kamp.

Wydobycie gazu z pola Groningen było już kilkakrotnie zmniejszane. Ostatecznie spadło o ponad połowę - z 53,9 mld m sześc. rocznie w 2013 do 24 mld m sześc. obecnie. Rząd holenderski był od pewnego czasu krytykowany za to, że nie udaje mu się dokładnie ocenić ryzyka trzęsienia ziemi, grożącego obywatelom wskutek eksploatacji największego w Europie pola gazowego.

Holenderski państwowy urząd nadzoru przemysłu również 18 kwietnia oficjalnie poinformował, że może trzeba zmniejszyć wydobycie gazu, ale próg zagrożenia przy obecnym poziomie wydobycia nie został przekroczony. Natomiast minister Henk Kamp w piśmie do parlamentu wyjaśnił, że wydobycie gazu zostanie zmniejszone o 10 proc. od 1 października br. ponieważ nie należy z tym zbyt długo zwlekać.

Dodatkowe zmniejszenie wydobycia gazu w Holandii będzie mieć poważne skutki dla rynku gazu w Unii Europejskiej. Proces ten miał się odbywać w uzgodnionym tempie. "Uniezależnienie Niemiec, Belgii i Francji od naszych złóż będzie ukończone około 2024 roku - zapowiadał w ub.r. minister gospodarki Holandii. - Nie wydaje mi się, że uda się to zrobić wcześniej. Nie zamierzam stwarzać wrażenia, że może tak się stać". Obecnie ten sam minister zapowiada spadek wydobycia, co musi spowodować spadek udziału dostaw na rynek unijny. Zwłaszcza do Belgii, Niemiec i Francji.
Fakt, że pogłębia się spadek wydobycia w krajach UE, to kolejny argument polityków rosyjskich oraz przedstawicieli biznesu z Niemiec i innych państwa, zwłaszcza biznesu zaangażowanego w realizację projektu Nord Stream 2. A nawet przedstawicieli Holandii. - Nord Stream 2 jest dla Europy zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego, zapewnia dostawy taniego gazu w dowolnych ilościach bez żadnego ryzyka zakręcenia kurków przez kraje tranzytowe co już się raz zdarzyło. Bez zagrożeń dla klimatu i dla ludzi. - uważa Jesse Klaver, jeden z liderów holenderskich Zielonych - Nie jest za to normalne pozwalanie na działanie elektrowniom węglowym, kiedy wiemy, że są one szkodliwe. Na wydobywanie paliw kopalnych, powodujących zagrożenia sejsmiczne.

- Fakt, że w Europie Zachodniej spada wydobycie gazu ziemnego nie musi oznaczać automatycznie, że Nord Stream 2 jest uzasadniony ekonomicznie - wskazuje Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. - Zachodni klienci mają do wyboru atrakcyjne alternatywy w postaci dostaw z Afryki i Norwegii, a także w postaci skroplonej z całego świata. Na horyzoncie pojawiła się także perspektywa dostaw ze Stanów Zjednoczonych. Warto także pamiętać, że zapotrzebowanie na gaz niekoniecznie będzie rosło, bo Europa zwiększa użycie odnawialnych źródeł energii i podnosi efektywność energetyczną.

- Z kolei zwiększanie zależności od gazu z Rosji może się zemścić w przyszłości zależnością polityczną, która nie pozwoli na swobodną politykę zagraniczną krajom unijnym - dodaje Jakóbik.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE