ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Irak może się wycofać z porozumienia naftowego
21.04.2017r. 14:08

Jak poinformował BiznesAlert.pl, pojawiają się kolejne rysy na monolicie sygnatariuszy układu, który miał dać droższą ropę. Irak może wyłamać się z porozumienia.

Irak zagroził, że jeśli nie otrzyma specjalnych ustępstw w ramach układu o przedłużeniu porozumienia naftowego na drugą połowę 2017 roku może się z niego wycofać.

20 kwietnia lider koalicji rządzącej Ali al-Hakim poinformował, że Irak będzie się ubiegał o wyłączenie z obowiązku cięć produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Powodem ma być fakt, że zyski ze sprzedaży ropy są potrzebne do walki z terrorystami Państwa Islamskiego, którą prowadzą irackie siły rządowe i Kurdowie, którzy prowadzą własną politykę naftową.

Irak ubiegał się o podobne ustępstwa w ramach negocjacji porozumienia jesienią 2016 roku. Nie otrzymał ich. Porozumienie zostało osiągnięte w grudniu zeszłego roku. Kraje kartelu naftowego OPEC i 11 producentów spoza niego zgodziło się, że zmniejszy wydobycie ropy o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie, co miałoby doprowadzić do podwyżki cen ropy.
Obecnie, pomimo wstępnego optymizmu na giełdzie, który podniósł ceny ropy, wartość baryłki zatrzymała się w okolicach 55 dolarów. Jako powód wskazywana jest większa aktywność wydobywcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie poszukiwacze ropy łupkowej wydobywają surowiec coraz bardziej efektywnie i taniej, a przy droższej ropie bardziej im się to opłaca. Istnieje obawa, że wzrost podaży z USA zniweluje efekt porozumienia naftowego. Z tego powodu pojawiają się rysy na monolicie uczestników układu.

Z cięć nie wywiązuje się nadal Rosja. Arabia Saudyjska, która zwiększa swoje cięcia powyżej deklaracji w celu zniwelowania negatywnego efektu niewywiązania się z układu części sygnatariuszy, sygnalizuje, że jeśli nie dojdzie do realizacji założeń, nie zgodzi się na przedłużenie porozumienia poza czerwiec, do którego obecnie obowiązuje - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE