ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KRZYSZTOF MAJKA -...

Krzysztof Majka - wspomnienie »
09.05.2017r. 12:29

7 maja zmarł prof. dr hab. inż. Krzysztof Majka, twórca Konferencji Rynek Energii Elektrycznej. Urodził się 1 października 1936 r. w Wadowicach. Studia wyższe ukończył w 1959 r. na Wydziale Elektrycznym w Moskiewskim Instytucie Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. Stopień naukowy doktora nauk rolniczych uzyskał w 1967 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych uzyskał w 1972 r., również w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Tytuł naukowy profesora został mu nadany w 1987 r.

Pracę zawodową rozpoczął w 1960 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie był zatrudniony do 1991 r., ostatnio na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Techniki Rolniczej i Leśnej. Od 1991 r. pracował w Politechnice Lubelskiej, kierując Katedrą Elektrowni i Gospodarki Energetycznej. Od 1995 r. był zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego.

Dorobek naukowo-badawczy prof. K. Majki obejmuje łącznie około 80 prac badawczych i 12 podręczników lub skryptów, w tym około 50 prac badawczych i 5 podręczników lub skryptów po uzyskaniu tytułu naukowego. Koncentrował się na badaniach mechanizmów rynkowych w elektroenergetyce, zajmując się w szczególności problematyką taryfikacji energii elektrycznej. W swym dorobku w zakresie działalności dydaktycznej miał podręcznik z elektryfikacji rolnictwa i kilka skryptów, w tym skrypt z ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach elektroenergetycznych niskiego napięcia. Prowadził wykłady m.in. z rynku energii elektrycznej oraz z systemów rozliczeń i taryf w elektroenergetyce na bloku dyplomowania "Rynek energii elektrycznej" w zakresie specjalności "Elektroenergetyka".

W ramach działalności organizacyjnej piastował funkcje prodziekana ds. dydaktycznych i prodziekana ds. naukowych (w SGGW) oraz dziekana Wydziału Elektrycznego w PL (1993-1996). W latach 1978-1991 był członkiem Komitetu Techniki Rolniczej PAN, a od 2003 r. był członkiem Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN.

Dorobek w obszarze kształcenia młodej kadry naukowej obejmował cztery pozytywnie zakończone przewody doktorskie i opiekę merytoryczną nad jednym habilitantem.

Otrzymał następujące odznaczenia i wyróżnienia: Srebrny Krzyż Zasługi (1972), Złoty Krzyż Zasługi (1980), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1983), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1989), Złotą Odznakę Honorową "Za zasługi dla SGGW" (1990). 31.07.2007 r. odszedł na emeryturę. Zmarł 7 maja 2017 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE