ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Baranowski: Komisja powinna docenić wartość polskiej energetyki a nie ją niszczyć
10.05.2017r. 21:10

Podczas panelu poświęconego polityce energetycznej w Europie na Europejskim Kongresie Gospodarczym wystąpił prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Henryk Baranowski.

- Musimy sobie odpowiedzieć na trzy pytania: ile chcemy wydać na ochronę klimatu, na bezpieczeństwo energetyczne i jaką cenę jest w stanie nasza gospodarka, nasi klienci, aby mogli normalnie funkcjonować - powiedział Baranowski. - Myślę, że nie jest to proste pytanie. Niektóre kraje już doświadczyły lub doświadczają wątpliwości, czy któryś z tych punktów nie został przez nich zakłócony, czy nacisk na któryś z nich nie był zbyt duży.

- Przykładem niech będzie Wielka Brytania, gdzie dziś toczy się dyskusja o powrocie do cen regulowanych na rynku. Jeżeli chcemy do tego dążyć, to jesteśmy na najlepszej drodze - ostrzegał.

- Mówimy o inwestycjach w energetyce. Cudów w energetyce bym się nie spodziewał. Wierzę raczej w długofalowe i oparte na racjonalnych podstawach decyzje inwestycyjne podejmowane przez grupy energetyczne czy przez mitycznych prosumentów, bo kiedyś ten nakład inwestycyjny musi się zwrócić - kontynuował Baranowski. - Mówimy, że powinniśmy odejść od jednej technologii i oprzeć się na drugiej, a przy tym zwiększyć efektywność energetyczną.

- Czy na przykład efektywność fotowoltaiki w Hiszpanii jest taka sama jak w Polsce? Odpowiedź jest oczywista. Impuls kosztowy idący za odpowiedzią na to pytanie też jest oczywisty. Nigdy nie będziemy w Polsce w stanie konkurować ceną w fotowoltaice z Hiszpanią. Z drugiej strony jesteśmy w stanie zaoferować coś, czego Hiszpania nie jest w stanie za pomocą fotowoltaiki dostarczyć, czyli pewność i ciągłość zasilania - przekonywał gość konferencji.

- Jest to bezpieczeństwo? Tak. Najdroższa energia, którą można sobie wyobrazić to ta niedostarczona, czyli ta, której przemysł nie może otrzymać, ani klient nie może wykorzystać do swoich potrzeb. Jeśli chcemy oprzeć się o niestabilne źródła, to jesteśmy do tego na najlepszej drodze - ocenił prezes PGE.

- Polska energetyka wykonała ogromny krok naprzód aby spełnić normy unijne. Spełniliśmy je. Teraz mamy nowe normy i nie mamy żadnej gwarancji, że to jest koniec. Nie wiadomo, czy w pewnym momencie ktoś nam nie powie, że te pieniądze, które już zainwestowaliśmy to za mało - mówił w Katowicach przedstawiciel PGE. - Przypominam wszystkim, że decyzje w energetyce nie mają skutków jednorocznych, dwuletnich, ani pięcioletnich. Mają skutki piętnastoletnie i dłuższe. W takim horyzoncie musimy planować. Nie możemy tego robić, jeśli nie mamy pewności odnośnie tego, co może nas spotkać - mówił.

- Wracam do dywersyfikacji dostaw i efektywności wytwarzania energii. Największą wartością Unii Europejskiej może być to, że każdy z krajów dołoży do niej to, co ma najlepsze. Jeżeli Polska ma taką podstawę, że może zapewnić ciągłość dostaw, to jest to wartość, która powinna być doceniona przez Komisję Europejską, a nie niszczona - zakończył gość konferencji.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Gucio 11.05.2017r. 08:30
Wyjątkowo zrównoważona i pewna siebie wypowiedź. Dla prezesa giganta PGE to oczywiście niedostrzegalne, ale dla... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 23-05-2017r. 11:34 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Algaz 11.05.2017r. 10:28
To nie Europa niszczy Polskę tylko sami doprowadziliśmy do ostatniego miejsca w klasyfikacji smogowej (i węglowej i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 11.05.2017r. 10:29
Bardzo ładnie podsumowane
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: daleki mazowszanin 11.05.2017r. 10:32
Lekceważenie prosumentów(obywateli) prowadzi do tego ,że nakłady inwestycyjne nie zwrócą się nawet w następnym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE