ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mniejsza ilość pyłu może pogarszać jakość powietrza
15.05.2017r. 15:14

Mniejsza ilość zawieszonego w powietrzu pyłu, pochodzącego z pustyni Gobi, może nasilać problemy spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w Chinach - informuje "Nature Communications".

Miliony Chińczyków są narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza, emitowanych przez fabryki i elektrownie węglowe. Zanieczyszczone powietrze w Chinach jest przyczyną 1,6 miliona zgonów rocznie (około 17 proc. wszystkich zgonów).

Jak sugerują badania Yang Yanga z Pacific Northwest National Laboratory w stanie Waszyngton (USA) oparte na danych z ostatnich 150 lat, mniejsza ilość odbijającego światło pyłu w powietrzu sprawia, że do powierzchni ziemi dociera więcej energii słonecznej. Jako że wiatry wieją dzięki różnicy temperatur pomiędzy morzem a lądem, brak pyłu zmniejsza siłę wiatru.

Obecny w chińskim powietrzu pył pochodzi głównie z pustyni Gobi - mniejsze znaczenie mają pyły z wyżyn na północnym zachodzie kraju. Jego emisja może się zmniejszać niemal o jedną trzecią, co obniża prędkość wiatru o kilkanaście setnych kilometra na godzinę.
Ta niewielka zmiana wystarczy jednak, by wzrosło zanieczyszczenie powietrza nad gęsto zaludnionymi wschodnimi obszarami Chin. W rezultacie zmniejszony poziom pyłu sprawia, że związane z aktywnością człowieka zanieczyszczenie zwiększa się w zimie o 13 proc.

Niedawno inne badanie wykazało związek pomiędzy zmniejszającą się ilością lodu w Arktyce a szczególnie dużym zanieczyszczeniem powietrza w Chinach w roku 2013. Autorzy nowych badań uważają obie teorie za słuszne - zarówno mniejsza ilość lodu, jak i brak pyłu mogą ograniczać siłę wiatru.

Wyniki badań nasuwają dalsze pytania dotyczące interakcji wiatru i naturalnych oraz wytwarzanych przez człowieka aerozoli. Tego rodzaju problemy dotyczą nie tylko Chin, ale i wielu innych krajów. Bardziej zapylone powietrze może wbrew pozorom być mniej szkodliwe dla zdrowia.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE