ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosnieft chce dostarczać gaz do Chin
18.05.2017r. 05:57

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Rosnieft chce konkurować z Gazpromem, który ma monopol na eksport surowca.

- Realizacja projektu Beijing Gas w Werhneczonneftegaz odkrywa przed nami szerokie możliwości rozwoju współpracy w obszarze realizacji przez Rosnieft dostaw gazu do Chin. Łącznie dostawy surowca ze wspomnianego oraz pozostałych projektów mogą wynosić ok. 10 mld m3 rocznie - powiedział prezes rosyjskiej spółki.

Zgodnie z przedstawionymi przez Sieczina danymi wydobycie ropy i kondensatu gazowego na wschodzie Rosji wyniosło w ubiegłym roku 68,7 mln ton, co oznacza, że w ostatnim czasie wzrosło ono o 39 procent. Prezes Rosnieftu zaznaczył jednak, że w ciągu najbliższych lat jest szansa na poprawienie tego wskaźnika.

Ponadto Rosnieft jest gotowy zaoferować swoim chińskim partnerom dodatkową możliwość znaczącego rozszerzenia współpracy przy wydobyciu złóż węglowodorów znajdujących się na szelfie. Rosnieft i Beijing rozważają warianty rozwoju współpracy w regionie Wschodniej Syberii oraz na Dalekim Wschodzie w obszarze poszukiwania węglowodorów, eksploatacji złóż oraz sprzedaży gazu. Strony analizują także możliwości wspólnej pracy w sektorze wykorzystania sprężonego gazu ziemnego (CNG).

Rosnieft rozważa również złoża Siewierno-Weninskoje jako bazę surowcową dla projektu Far East LNG. Od 2007 roku rosyjski koncern współpracuje z chińskim Sinopec nad wydobyciem paliwa ze wspomnianego złoża.
Państwa azjatyckie, a zwłaszcza Chiny, mają wpływ na kształt przyszłości energetyki na świecie. Chiński rząd realizuje bardzo duży projekt polegający na zastąpieniu w swojej energetyce węgla gazem. Tylko w 2016 roku zamknięto ponad 1 tys. kopalni węgla. Już trzeci rok z rzędu spada zapotrzebowanie oraz wolumen wydobycia surowca. Zamykane moce są zastępowane generacją gazową.

Chiny są jednym z największych konsumentów gazu na świecie. Przy czym udział paliwa w miksie energetycznym Państwa Środka wynosi obecnie 6 procent. Celem Pekinu jest, aby do 2020 roku wzrósł on do 8,3-10 procent. Zwiększenie udziału gazu w chińskiej energetyce o 1 procent oznacza wzrost dostaw na ten rynek o kilkadziesiąt miliardów metrów sześciennych rocznie. Takiego wolumenu Chińczycy nie będą w stanie zapewnić poprzez zwiększenie wydobycia własnego. Konieczny będzie import np. z Rosji.

Zgodnie ze wskaźnikami zawartymi w planie rozwoju sektora gazowego w Chinach na koniec dwunastego planu pięcioletniego, czyli do końca 2020 roku, całkowity wolumen dostaw gazu na chiński rynek (wydobycie własne i import) może wzrosnąć do 360 mld m3 rocznie, moc elektrowni gazowych ma wynosić 110 GW (udział w łącznej generacji energii - 5 procent), długość sieci przesyłu gazu - 104 tys. km, a robocza pojemność podziemnych magazynów powinna wzrosnąć do 14,8 mld m3.

Rosyjskie ustawodawstwo daje prawo do eksportu gazu poprzez rurociągi jedynie Gazpromowi oraz jego spółce zależnej (w 100 procentach - przyp. red.) Gazpromowi Export. Aby plany Rosnieftu zostały zrealizowane, konieczna jest zmiana przepisów, co oznaczałoby zniesienie monopolu Gazpromu Exportu, na co kierowana przez Aleksieja Millera spółka z oczywistych przyczyn nie chce się zgodzić. Tym bardziej, że Gazprom sam będzie dostarczał gaz pod Chiński Mur - przypomina BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE