ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CNPC zamierza zwiększyć import amerykańskiej ropy i LNG
18.05.2017r. 09:01

Jak poinformował BiznesAlert.pl, w lutym prezydent USA Donald Trump zapowiadał wojnę handlową z Chinami mającą zaradzić deficytowi w wymianie handlowej z drugą na świecie potęgą gospodarczą. Obecnie wybrał inne rozwiązanie - w ubiegłym tygodniu została zawarta umowa handlowa, dzięki której Chiny mają importować z USA zwłaszcza gaz i wołowinę.

Szef China National Petroleum Corp. (CNPC) największego chińskiego koncernu państwowego Wang Yilin powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberg, że CNPC zamierza zwiększyć import amerykańskiej ropy i LNG. Chiny realizują swój program dywersyfikacji dostaw ropy i koncerny z USA będą jednym ze źródeł. Yilin wspomniał też, że obie strony rozważą współpracę przy projektach instalacji skraplania gazu oraz transporcie LNG.

Popyt na energię w Chinach rośnie szybko. Pekin już obecnie jest największym importerem ropy z USA. Wyprzedził Kanadę sprowadzając w lutym br. 8,08 mln baryłek. Co prawda Chiny importują dużo więcej baryłek ropy dziennie, więc import z USA to obecnie kropla w morzu, ale ponieważ Pekin dąży do dywersyfikacji dostaw, wolumen surowca z USA będzie wzrastać. Jeszcze lepsze są perspektywy eksportu gazu z USA do Chin. Dostawy LNG od Cheniere Energy ( obecnie jedynego eksportera LNG w USA) wzrosły o 3,3 proc. Zawarta umowa będzie prawdopodobnie istotnym impulsem także dla innych dostawców amerykańskiego LNG.
Jednak perspektywy handlu z Chinami wcale nie są w istocie tak korzystne dla Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim, dywersyfikacja dostaw energentów do Chin nie ogranicza się tylko do kierunku z USA. Wręcz przeciwnie, jest mało prawdopodobne, aby Pekin ograniczył się tylko do tego kierunku. Co więcej - amerykański gaz skroplony nie wygra konkurencji z dostawcami z Australii i z Kataru ( krótsza trasa transportu - zauważają niektórzy analitycy) . Nie mówiąc już o rosyjskim gazociągu Siła Syberii, który będzie eksportować do Chin rosyjski gaz w ilości 38 mld m sześc. rocznie, począwszy od 2025 r. umacniając więzi między Pekinem a Moskwą - pisze autorka OilPrice.com, Irina Slav. Nie wspomina jednak o problemach tego projektu rurociągowego, który stracił priorytet na rzecz Nord Stream 2 i Turkish Stream, przedsięwzięć w Europie.

Alan Banniser, analityk cen energii S&P twierdzi, że dla gazu z USA naturalnym rynkiem jest Europa. Massimo Di-Odoardo, analityk Wood Mackenzie, ocenia, że CNPC może importować LNG z USA za 26 mld dol. rocznie, ale ostrożnie dodał, że będzie to ostatecznie zależało od konkurencyjności amerykańskiej oferty dla chińskiego rynku. - czytamy w BiznesAlert.pl.
OilPrice.com , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE