ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zdaniem Banku Światowego Białoruś potrzebuje reform żeby uniezależnić się od ropy z Rosji
18.05.2017r. 09:10

- Białoruś importuje ropę z Rosji w cenie poniżej światowych poziomów i ma z tego tytułu korzyści gospodarcze oraz subsydia - powiedziała cytowana przez BiznesAlert.pl ekonomistka Banku Światowego na Białorusi Marina Sidorenko.

Jej zdaniem jednoczesne zmniejszanie subsydiów przy dostawach rosyjskiej ropy, które jest związane ze zmianą polityki podatkowej rosyjskiego sektora rafineryjnego, a także zmniejszenie wolumenu dostaw na Białoruś pokazało "podatność białoruskiej gospodarki na zmiany światowych cen surowca".

Według danych ekspertów Banku Światowego subsydia dla Białorusi były znaczące i w 2006 roku osiągnęły maksimum - 10,1 procent PKB, po czym w 2010 roku spadły do 3,3 procent. W latach 2011-2014 wynosiły 7,2 procent, a w 2016 roku ponownie spadły, osiągając wartość 5 procent PKB. Miało to związek ze sporem między Mińskiem i Moskwą o cenę gazu dla Białorusi.

- Cena importowa ropy dla Białorusi nie jest kontrolowana przez samo państwo, przez co Mińsk jest podatny na zewnętrzne zawirowania - uważa Sidorenko.
- Przy czym osiągnięte niedawno porozumienie między Białorusią a Rosją pozwala tymczasowo zmniejszyć nacisk na bilans płatniczy. Jednak aby rozwiązać ten problem, w perspektywie długoterminowej konieczne jest zlikwidowanie ryzyka fiskalnego i quasi-fiskalnego - twierdzą eksperci Banku Światowego. Dodają, że to wymaga od Mińska przeprowadzenia reformy systemu subsydiowania cen surowców energetycznych dla obywateli Białorusi.

Warto zaznaczyć, że na mocy wcześniejszych porozumień między Moskwą a Mińskiem Białorusini mogli część importowanej z Rosji ropy kupować bez konieczności uiszczaniu ceł przez co de facto nominalna cena surowca była niższa przez co znacznie więcej pieniędzy pozostawało w budżecie naszych wschodnich sąsiadów. To z kolei było motorem i podstawą realizowanej przez Białoruś stabilnej polityki wewnętrznej. Niskie ceny surowców oferowane przez Rosjan należy traktować jako subsydiowanie białoruskiej gospodarki.

Wraz z postępującym kryzysem gospodarczym oraz znaczącym spadkiem cen ropy a także wprowadzeniem sankcji Zachodu za rosyjską agresję na Ukrainie, Kreml stopniowo obniżał te subsydia czego dowodem są dane opublikowane przez Bank Światowy. Wspomniany spadek cen ropy wymusił także zmianę polityki podatkowej w samej Rosji. Na mocy tzw. manewru podatkowego wzrosły obciążenia sektora naftowego nad Wołgą, aby ten uzupełnił kurczący się rosyjski budżet. Można przypuszczać, że m.in. z powyższych powodów Białoruś zaczęła poszukiwać alternatywy dla dostaw ropy z Rosji. Przykładem może być pierwsza dostawa irańskiej ropy, która jednak nie dała Mińskowi niezależności energetycznej od Moskwy - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE