ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

POPiHN: Zużycie paliw po 3 miesiącach 2017 r. wzrosło o 13 proc.
19.05.2017r. 10:25

Zużycie paliw po trzech miesiącach 2017 r. wzrosło o 13 proc. rdr i wyniosło 6,8 mln m sześc. - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

"Ubiegłoroczny wzrost oficjalnego rynku paliw ciekłych miał swoją kontynuację w I kwartale 2017 roku. Wynik ten został osiągnięty poprzez powiększenie popytu na wszystkie paliwa silnikowe. Jednocześnie zanotowano wyraźne spadki zainteresowania paliwami grzewczymi. Polska gospodarka rozwijała się w tempie 4 proc. PKB, co stymulowało sprzedaż oleju napędowego, a wzrost dochodów ludności i powiększenie floty pojazdów przełożyły się na wzrosty zakupów benzyn silnikowych i autogazu" - napisano w komentarzu.

"Rynek wzmacniały poziomy cen paliw, które wprawdzie były wyższe, niż przed rokiem, ale na poziomach akceptowalnych przez kierowców. Wydaje się jednak, iż najważniejszym czynnikiem normalizującym rynek paliw była skuteczna walka z szarą strefą prowadzona przez służby fiskalne i celne" - dodano.

Zdaniem autorów raportu, duża różnica pomiędzy stanem z I kwartału 2017 i 2016 wskazuje na wycofywanie się z rynku szarej i czarnej strefy, jak również na większą legalizację działań podmiotów, które na krajowym rynku paliw ciekłych pozostają.
"Jest szansa, że obecny obraz oficjalnego rynku coraz bardziej zbliża się do obrazu rynku rzeczywistego" - napisano.

Szacunki konsumpcji paliw ciekłych po 3 miesiącach 2017 r. (w tys. m sześc.)
Paliwo I kwartał 2016 I kwartał 2017 Zmiana proc.
Benzyny silnikowe 1 220 1 285 5
Olej napędowy 3 762 4 317 15
Gaz płynny LPG 1 046 1 203 15
RAZEM 6 028 6 805 13

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE