ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przedstawiciele Nord Stream 2 spotkali się z organizacjami ekologicznymi
19.05.2017r. 11:11

Jak poinformował BiznesAlert.pl, spółka Nord Stream 2 AG, 18 maja po raz kolejny spotkała się z czołowymi międzynarodowymi i regionalnymi organizacjami ekologicznymi.

Do rozmów doszło w Sankt Petersburgu. Udział wzięli w nich przedstawiciele WWF, Greenpeace, Koalicji Czysty Bałtyk, Green World, Friends of the Baltic, Monitoringu BTS, Bałtyckiego Funduszu Przyrodniczego, Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, eksperci oraz projektanci.

W trakcie spotkania omówiono możliwe warianty ułożenia trasy Nord Stream 2 i dokonano ich porównania. Podczas rozmów ich uczestnicy mieli możliwość przedstawienia swojego stanowiska. Nord Stream 2 AG przekonywało, że projekt będzie realizowany z poszanowaniem prawa i z uwzględnieniem kwestii środowiskowych. Wcześniej Greenpeace Rosja złożył petycję przeciwko ułożeniu gazociągu Nord Stream 2 przez tereny Rezerwatu Kurgalskiego. Zdaniem organizacji jest to pod względem przyrodniczym obszar unikalny na tle całej północno-zachodniej części Rosji.

W połowie kwietnia szef rosyjskiej grupy ds. ekologii i pozwoleń w spółce Nord Stream 2 AG Grigorij Wiliczek poinformował, że firma wybrała Zatokę Narewską jako miejsce budowy gazociągu po stronie rosyjskiej. Wcześniej wśród planowanych wariantów trasy rosyjskiego odcinka Nord Stream 2 analizowano ułożenie go niedaleko Sankt Petersburga, Sosnowego Boru oraz w porcie w Wyborgu, skąd wychodzą dwie pierwsze nitki bałtyckiej magistrali. Zdaniem Wiliczka dwie pierwsze propozycje uznano za niewykonalne. W przypadku Wyborga okazało się, że ta opcja jest niemożliwa ze względu na gęstość zabudowy, infrastruktury oraz na przepisy dotyczące minimalnej odległości między gazociągami a obszarami mieszkalnymi.
Według niego wybrany wariant jest najlepszy z możliwych. W regionie Zatoki Narewskiej nie ma żadnych szlaków żeglugowych, a ponadto znajduje się ona w odległości ok. 4 km od planowanego rezerwatu w Zatoce Fińskiej. Ponadto występuje tam łagodne, piaszczyste dno, co zmniejsza intensywność prac głębinowych, trasa jest krótsza, a tym samym wpływ budowy gazociągu na środowisko jest mniejszy.

Wybrana trasa przecina terytorium Rezerwatu Kurgalskiego. Przez chronione tereny będzie przebiegał rurociąg o długości 3,7 km. Jak zaznaczają ekolodzy, argumenty Nord Stream 2 AG są ekonomiczne. Wariant ułożenia rurociągu przez Zatokę Narewską jest krótszy, wygodniejszy i prawdopodobnie tańszy. Zdaniem Gazpromu i spółki Nord Stream 2 AG jest to wystarczający pretekst do tego, aby zniszczyć ten unikalny pod względem przyrodniczym teren. Według Greenpeace zastanawiające jest to, że na poczynania wspomnianych firm nie reaguje resort środowiska, który jest odpowiedzialny za ochronę takich obszarów - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE