ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE we wrześniu przedstawi strategię dla sektora ciepłowniczego i kogeneracji
19.05.2017r. 16:02 19.05.2017r. 12:26

PGE przedstawi kompleksową strategię dla sektora ciepłowniczego i kogeneracji we wrześniu tego roku - poinformowali w piątek przedstawiciele grupy.

"Planujemy przedstawić kompleksową strategię dla sektora ciepłowniczego i kogeneracji na początku września" - powiedział na konferencji prasowej prezes PGE Henryk Baranowski.

W piątek spółka poinformowała o podpisaniu warunkowej umowy zakupu aktywów EDF w Polsce, w tym 8 elektrociepłowni: w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Zawidawie i Siechnicy, elektrowni Rybnik i blisko 400 km sieci ciepłowniczych.

Dzięki przejęciu grupa PGE zwiększy swoje zainstalowane moce cieplne z 3,55 GWt do 7,57 GWt, to jest o ponad 100 proc. Utrzymanie dotychczasowego, raportowanego za 2016 r. poziomu produkcji, zwiększyłoby wolumen produkowanego przez grupę ciepła o ponad 150 proc.

Połączone moce zainstalowane PGE i EDF dadzą największy, 15 proc. udział w rynku ciepła.

Z kolei zainstalowane moce elektryczne PGE zwiększą się o 25 proc. i osiągną poziom 15,95 GWe.

Przychody aktywów EDF w 2016 roku wyniosły 4,85 mld zł, a EBITDA ok. 1,1 mld zł.

Wartość transakcji dla wszystkich aktywów nabywanych od EDF została ustalona wg formuły Locked-Box Date na dzień 31 grudnia 2016 r. i wynosi ok. 4,51 mld zł, z czego ok. 2,45 mld zł przypada na wartość kapitałów własnych, a ok. 2,06 mld zł na zadłużenie netto, będące długiem wewnątrz Grupy EDF.
Wśród korzyści wynikających z transakcji PGE wymienia: zwiększenie udziału stabilnej regulowanej EBITDA, zmniejszenie ogólnego ryzyka działalności grupy, dywersyfikacja paliwowa i geograficzna wewnątrz kraju, zagwarantowanie pozycji lidera rynku produkcji ciepła w Polsce, skuteczniejsze dotarcie do dużych aglomeracji, synergie kosztowe w obszarze zarządzania, dostaw paliw i sprzedaży.

Z końcem 2018 roku wygasa certyfikowany system wsparcia wysokosprawnej kogeneracji. PGE zakłada, że wsparcie wysokosprawnej kogeneracji będzie kontynuowane w perspektywie długoterminowej.

Spółka dostrzega potencjał dalszego rozwoju w obszarze ciepła, także w mniejszych miejscowościach.

Zidentyfikowała ok. 200 najbardziej atrakcyjnych obiektów o mocy 1-50 MWt, wymagających gruntownej modernizacji, o najwyższym potencjale do współpracy.

"Nie chcemy determinować, czy miałyby to być zakupy czy wejście w partnerstwo publiczno-prywatne. Każda forma jest możliwa" - powiedział prezes Baranowski.

Wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek poinformował, że PGE jest też zainteresowana przejęciami sieci ciepłowniczych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE