ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE chce wykorzystać Rybnik do produkcji ciepła
19.05.2017r. 15:39 19.05.2017r. 13:58

PGE rozważa możliwość produkcji ciepła w kogeneracji w elektrowni Rybnik - poinformowali przedstawiciele spółki.

"Mamy swoje własne plany co do zagospodarowania Rybnika" - powiedział prezes PGE Henryk Baranowski.

Wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek poinformował, że spółka widzi nowe możliwości dla elektrowni.

"W ramach dostosowania Rybnika do regulacji unijnych, będziemy chcieli zmodernizować Rybnik w kierunku produkcji ciepła" - powiedział wiceprezes PGE.

Prezes PGE powiedział, że potencjalnie 1-2 bloki mogłyby być dostosowane do kogeneracji. Poinformował, że na pewno 4 bloki elektrowni nadają się do retrofitu.

Przedstawiciele PGE poinformowali, że w najbliższym czasie spółka przygotuje program dla Rybnika.

"Będziemy prowadzić analizy m.in. w kontekście tego, że EDF planował w Rybniku nowy blok (węglowy - przyp. PAP Biznes). Zobaczymy jakie tam jest zaawansowanie, jeśli chodzi o dokumentację, jaki to był blok i czy nam się będzie opłacało ten blok przeprojektować np. na kogenerację, czy wybudować ten, a inne dostosować" - powiedział PAP Biznes wiceprezes Ryszard Wasiłek.
Pytany, czy to oznacza, że spółka nie przekreśla zamrożonego przez EDF projektu budowy bloku węglowego, odpowiedział: "Dokumenty, którymi dysponowaliśmy nie pozwalały na takie dywagacje. Nic nie skreślamy, wejdziemy, zobaczymy" - dodał.

PGE podała w prezentacji, że widzi potencjalną możliwość znacznego zwiększenia zasilenia systemu ciepłowniczego miasta Rybnik przez elektrownię. Obecna sieć ciepłownicza pokrywa około 30 proc. zapotrzebowania na ciepło w Rybniku.

Po 2021 roku jest perspektywa wzrostu zapotrzebowania obecnej sieci ciepłowniczej ze względu na wyłączenia części obecnej infrastruktury lokalnych ciepłowni.

Spółka podała, że jest perspektywa rozbudowy sieci ciepłowniczej, która umożliwi pokrycie całego zapotrzebowania miasta na poziomie ok. 560 MWt, a rozwój sieci ciepłowniczej połączony ze wzrostem produkcji ciepła ze źródeł kogeneracyjnych jest jednym z kluczowych sposobów na poprawę jakości powietrza w Rybniku.

Prezes Baranowski nie chciał podać, jakie wyniki ma elektrownia Rybnik.

"Możemy powiedzieć, że wpływ Rybnika na cenę (transakcji przejęcia aktywów EDF - przy. PAP Biznes) nie był duży"- powiedział.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryz 20.05.2017r. 20:54
No jakoś mówicie o tym od 30 lat i psińco wychodzi. I będzie wychodzić, dopóki nie zostanie wydany zakaz... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 22-05-2017r. 11:39 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE