ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duda: Trójmorze zadba o bezpieczeństwo energetyczne
14.06.2017r. 21:41

- Chcemy, by do idei Trójmorza Polska dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego - mówił w środę prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w Zagrzebiu. Polski prezydent zachęcał do zacieśnienia współpracy gospodarczej między Polską i Chorwacją.

Prezydent RP wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą od poniedziałku przebywają z wizytą w Chorwacji. We wtorek Andrzej Duda prowadził rozmowy m.in. z prezydent Kolindą Grabar-Kitarović i premierem Andrejem Plenkoviciem.

W środę prezydenci Polski i Chorwacji spotkali się z przedstawicielami biznesu. W jego trakcie Andrzej Duda podkreślał, że pomiędzy obu naszymi krajami nawiązały się liczne relacje biznesowe, które "rodzą bardzo dobre perspektywy".

Zaznaczył, że polscy przedsiębiorcy już teraz dzięki swoim działaniom realizują ideę Trójmorza. W tym kontekście prezydent Duda wymienił m.in. rozwój infrastruktury oraz budowę systemu bezpieczeństwa energetycznego, w tym gazoport w Świnoujściu.

- W tej chwili przygotowujemy się do stworzenia rurociągów, które umożliwią sprowadzanie do Polski gazu z szelfu norweskiego, co będzie dla Polski oznaczało całkowitą już dywersyfikację dostaw gazu w stosunku do naszego rocznego zapotrzebowania - tłumaczył Prezydent RP.

- To nie jest nasza ambicja (...), żeby zaspokoić własny rynek i zabezpieczyć siebie, my chcemy być także dostawcą bezpieczeństwa i w związku z tym chcemy także tworzyć zabezpieczenie dla naszych partnerów w Europie Środkowej - podkreślał prezydent Duda. - I stąd chcemy, aby do inicjatywy Trójmorza Polska ze swojej strony dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego - dodał.

Prezydent przypomniał, że niedawno premier Beata Szydło podpisała z premierem Danii Larsem Rasmussenem memorandum w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe.
Andrzej Duda podkreślił również wagę zacieśniania relacji polsko-chorwackich. - Gorąco zachęcam przedstawicieli chorwackiego biznesu i przedstawicieli polskiego biznesu do tego, żeby tą współpracę intensyfikować - mówił.

Z kolei w swojej wypowiedzi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu stwierdził, że ,,Wzmocnić bezpośredni dostęp do nowych kierunków dostaw, jak LNG i gaz z Norwegii - to motto naszych działań. Jesteśmy na dobrej drodze, by to osiągnąć."

Prezydent Kolinda Grabar-Kitarović wyraziła z kolei nadzieję, że efektem Forum Biznesowego będą "konkretne projekty między przedsiębiorstwami z Polski i Chorwacji, ale także z państwami trzecimi".

Podkreślała konieczność rozbudowy infrastruktury energetycznej. Jak oceniła, rozbudowa tej infrastruktury pomoże państwom naszego regionu w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego. - Bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna są bardzo ważne dla naszej polityki i gospodarki - zadeklarowała pani prezydent.

Jak oceniła, stosunki dwustronne Polski i Chorwacji są wzorcowe, zastrzegła jednak, że wzajemne inwestycje są skromne, zwłaszcza ze strony polskiej. - Chorwacja ma Polsce wiele do zaoferowania, to dobry kierunek dla polskich inwestycji - przekonywała.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: proste pytania 15.06.2017r. 11:38
mądrzy ludzie powiadają, że papier przyjmie wszystko a słowa nic nie kosztują. Od deklaracji i ładnie brzmiących... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 16-06-2017r. 15:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE