ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rekord generacji z PV w Niemczech w maju
16.06.2017r. 13:32

Jak informuje portal Gramwzielone.pl w ubiegłym miesiącu niemieckie elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały niemal tyle energii, ile pracujące u naszych zachodnich sąsiadów elektrownie jądrowe.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar podało, że w maju zlokalizowane na terenie Niemiec elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały 5,57 TWh energii elektrycznej, co dało im udział w strukturze wytwarzania na poziomie około 12,3 proc. To niemal tyle, ile wyniósł udział energetyki jądrowej, która w ubiegłym miesiącu wyprodukowała w Niemczech 5,65 TWh.

Porównując taki generację energii z niemieckich elektrowni PV z danymi z polskiego systemu elektroenergetycznego, wynik niemieckiej fotowoltaiki jest zbliżony do wolumenu wypracowanego w maju przez wszystkie polskie elektrownie na węgiel brunatny (6,25 TWh) oraz elektrownie na węgiel kamienny (4,39 TWh). Produkcja ze wszystkich odnawialnych źródeł energii - w tym zawodowych elektrowni wodnych - w naszym kraju w ubiegłym miesiącu sięgnęła 1,14 TWh, z czego 0,86 TWh wypracowały wiatraki.

W skali roku udział fotowoltaiki w niemiecki miksie energii elektrycznej sięga już 7 proc. Więcej w Europie - niemal 9 proc. - mają tylko Włosi, którzy posiadają elektrownie PV o mocy około 19 GW. Średnia dla Unii Europejskiej to około 4 proc.
Moc zainstalowana elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi obecnie ok. 41,5 GW. To najlepszy wynik w Europie, ale na świecie naszych zachodnich sąsiadów przegonili w tym zakresie Chińczycy i Amerykanie. Pierwsi zainstalowali w ubiegłym roku systemy fotowoltaiczne o mocy ponad 34 GW, a drudzy około 15 GW, podczas gdy w Niemczech łączny potencjał nowych instalacji sięgnął około 1,5 GW.

BSW Solar dodaje, że dzięki niższym cenom modułów fotowoltaicznych, w pierwszych czterech miesiącach br. moc nowych elektrowni PV w Niemczech wzrósł w porównaniu do instalacji uruchomionych w analogicznym okresie roku ubiegłego o niemal 2/3.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: adam 17.06.2017r. 10:36
pajace, zapomnieliście jeszcze podać ile TWh wytworzyły elektrownie węglowe w niemczech, które bilansują OZE a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 18.06.2017r. 18:05
W skali roku niemieckie wyniki są fatalne, to jest jakieś 15 % mocy szczytowej i pewnie 11 % mocy zainstalowanej. A... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zdzisław Kusto 19.06.2017r. 13:22
Ilość wytworzonej energii elektrycznej w instalacjach PV i jej udział procentowy w bilansie całego systemu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE