ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska przedstawia technologie związane z energetyką na EXPO 2017
16.06.2017r. 16:49

"Technologie", "Las", "Regiony" - to niektóre strefy Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu, Astanie. W pawilonie odwiedzanym przez gości z całego świata Polska przedstawia technologie związane z energetyką.

Tematem międzynarodowej ekspozycji, która rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września br., jest "Energia przyszłości". To m.in. dostępność i rozwój "zielonej energii", dlatego też Polska przedstawia na niej nie tylko czyste technologie węglowe, ale również bogactwo przyrodnicze polskich lasów.

"Przyjechaliśmy do Astany pod hasłem +Poland: creative people, smart energy+, czyli pomysłowi ludzie i inteligentna energia. Na pierwszym miejscu naszej obecności tutaj są cele gospodarcze, dlatego pokazujemy Polskę jako atrakcyjnego partnera w zakresie energetyki. Chcemy również zacieśnić nasze więzy gospodarcze z Kazachstanem i z całym regionem Azji Centralnej" - powiedział PAP komisarz generalny Sekcji Polskiej EXPO Astana 2017 Andrzej Stefański.

Dodał, że polski udział w wystawie ma przyczynić się do zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy Polską a Kazachstanem, zwłaszcza eksportu tych polskich produktów, które pozwolą na rozwój kazachskiej gospodarki.

Ekspozycja w Pawilonie Polskim składa się z pięciu stref: "Wejścia", "Technologii", "Lasu", "Odpoczynku" oraz "Regionów". Np. w strefie "Technologii" zwiedzający mogą zapoznać się z polskimi czystymi technologiami węglowymi dotyczącymi m.in. zgazowywania węgla, tzw. błękitnego węgla oraz spalania biomasy. Goście strefy mogą też obejrzeć widowisko multimedialne, które przedstawia węgiel jako element cyklu przepływu energii w przyrodzie.

"W Polsce głównym paliwem energetycznym jest węgiel i czy nam się to podoba, czy nie, to jeszcze długo tym źródłem energii pozostanie. Oczywiście Polska zmniejsza uzależnienie od węgla, ale naiwnością byłoby twierdzenie, że z dnia na dzień jesteśmy w stanie zastąpić energetykę węglową jakąś inną energetyką, która może okazać się droższa, a jej wpływ na środowisko niekoniecznie będzie neutralny" - zaznaczył Stefański.

W związku z tematem czystej energii Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest głównym organizatorem polskiego uczestnictwa na wystawie w Astanie, zwraca uwagę na rolę współpracy naukowej. Chodzi o wytwarzanie nowoczesnych technologii wydobywczych; także innowacyjnych maszyn i urządzeń górniczych. "Promocja polskiej nauki jest jednym z istotnych elementów naszej obecności na EXPO. Przykładem może być seminarium Lasów Państwowych, podczas którego będziemy prezentować technologie związane z zalesianiem. Ta tematyka cieszy się dużym zainteresowaniem naszych gospodarzy" - zwróciła uwagę PAP Monika Dyląg-Sajór z PARP, która pełni funkcję wicekomisarza polskiej sekcji w Astanie.
Dodała, że z tego powodu dużą popularnością Pawilonu Polskiego cieszy się jego największa strefa - "Las". W nowoczesny, multimedialny sposób prezentuje ona piękno i bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla. W tej części ekspozycji znajduje się m.in. ścianka z elementami interaktywnymi. Naciskając przyciski, zwiedzający mogą posłuchać głosów leśnych zwierząt, co dla Kazachów, których krajobraz tworzą głównie stepy, jest atrakcją. W każdej części pawilonu słychać śpiew ptaków; w tle rozbrzmiewa również kompozycja Fryderyka Chopina.

Dodatkowo PARP zapowiada, że 6 lipca będzie Polskim Dniem Lasu na EXPO w Astanie. Planowana jest wówczas akcja sadzenia polskich drzew, m.in. jabłoni, dębów i lip przez komisarzy krajów - uczestników ekspozycji. Przedsięwzięcie to organizowane z Ministerstwem Środowiska i Lasami Państwowymi odbędzie się na terenie pobliskiego Ogrodu Botanicznego w Astanie.

Ze strefy "Las" goście pawilonu przechodzą do strefy "Regiony", która promuje polskie województwa, ukazując ich potencjał gospodarczy i dorobek kulturalny.

W Pawilonie Polskim można też przyjrzeć się efektom rewitalizacji terenów poprzemysłowych na terenie Polski, które obecnie służą rekreacji lub turystyce. Prezentacja rewitalizacji jest szczególnie ważna w kontekście promocji kandydatury Polski do organizacji EXPO w 2022 r. w Łodzi. Miasto symbolizuje specjalne stoisko z restauracją inspirowaną m.in. wnętrzem XIX-wiecznej wilii fabrykanckiej, a także bar będący repliką pubu Łódź Kaliska. Wątek promocji Łodzi jest włączony do wszystkich polskich inicjatyw podejmowanych na Expo 2017.

"Polska nie jest obecna tylko w naszym pawilonie. Obok nas znajduje się Pawilon Dobrych Praktyk Energetycznych, gdzie prezentowane są 23 wiodące projekty energetyczne z 13 krajów. Skąd one tam się wzięły? Było międzynarodowe jury, które spośród setek nadesłanych projektów wybrało te, które uznało za najciekawsze w sensie technologicznym. I możemy być dumni, że wśród tych 13 krajów znalazła się Polska, która zaprezentowała projekt Politechniki Warszawskiej, system SILO dotyczący optymalizacji procesu spalania w kotłach energetycznych, w których spala się węgiel" - dodał Stefański.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ekologik 20.06.2017r. 10:53
las to technologia energetyczna z dłuuuuuuuuuugim czasem zwrotu , wprost wielopokoleniowa inwestycja. Hasło na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-08-2017r. 22:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE