ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fortum, Rosatom i Enel wygranymi wielkiej aukcji dla OZE w Rosji
19.06.2017r. 09:09

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, fiński koncern energetyczny Fortum jest największym wygranym przeprowadzonej przez rosyjskie władze aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie najwięcej mocy, które w tym przypadku były przedmiotem aukcji, zgarnie energetyka wiatrowa z wolumenem niemal 3/4 zakontraktowanego potencjału. Niemal 1/4 przypadło fotowoltaice.

Fiński Fortum we współpracy z lokalnym koncernem Rusnano zrealizuje na podstawie przeprowadzonej w tym miesiącu w Rosji aukcji projekty wiatrowe o łącznej moc aż 1 GW. Obie firmy obejmą w tych inwestycjach po 50 proc. udziałów. Wkład Fortum to około 240 mln euro.

W sumie Finowie zbudują w Rosji 26 farm wiatrowych. Pierwszą z nich o mocy 50 MW mają uruchomić za dwa lata.

Zwracają uwagę relatywnie wysokie ceny energii, po których Fortum i Rosnano mają sprzedawać energię. Podane w komunikacie Fortum stawki na poziomie 115-135 euro/MWh są nawet ponad dwukrotnie wyższe niż osiągnięte przez lądową energetykę wiatrową w aukcjach przeprowadzonych w innych krajach.

Należąca do rosyjskiego koncernu Rosatom spółka JSC VetroOGK zabezpieczyła prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującym określoną stopę zwrotu z 15 projektów wiatrowych, których łączny potencjał wynosi 360 MW.

Rosatom ogłosił niedawno partnerstwo z holenderskim producentem wiatraków Lagerway, które ma skutkować uruchomieniem na terenie Rosji produkcji turbin wiatrowych, co ma kluczowe znaczenie dla zastosowanego w rosyjskiej aukcji kryterium minimalnego udziału krajowej produkcji w komponentach instalacji OZE. Lagerway dostarczył ostatnio na jedną z farm wiatrowych w Holandii pierwsze turbiny o mocy 4,5 MW.
Powody do zadowolenia ma również włoski koncern energetyczny Enel, który w rosyjskiej aukcji zabezpieczył sobie prawo do sprzedaży energii z dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 291 MW. Te inwestycje, wyceniane na 405 mln euro, mają zostać uruchomione w latach 2020-21.

W przypadku sektora fotowoltaicznego, w którym inwestorzy zrealizują moce rzędu 0,5 GW, największym wygranym są spółki związane z koncernem Renova, który jednocześnie jest właścicielem - wraz z państwowym koncernem Rusnano - firmy Hevel Solar będącej obecnie największym w Rosji deweloperem projektów fotowoltaicznych i największym rosyjskim producentem paneli PV.

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów mają gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

Kontrakty na moce rzędu 2,491 GW rozdysponowane w rozstrzygniętej właśnie aukcji mają zostać podpisane do końca III kwartału br. Uruchomienie wszystkich instalacji ma nastąpić do roku 2022.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE