ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Saxo: Ropa szuka wsparcia
19.06.2017r. 09:53

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Wyprzedaż w sektorze surowców energetycznych trwała czwarty tydzień z rzędu, ponieważ rosnąca produkcja w USA, Libii i Nigerii nasiliła obawy przed fiaskiem porozumienia OPEC w sprawie ograniczenia podaży surowca.

Ceny ropy naftowej spadły do dołka z maja, z uwagi na rosnącą produkcję i zapasy. Na rynku surowca dochodzi do wyprzedaży już od czterech tygodni, nawet mimo przedłużenia przez producentów z OPEC i spoza tej organizacji porozumienia w sprawie ograniczeń podaży o dziewięć miesięcy.

Dodatkowa presja na ceny nadeszła ze strony raportu International Energy Agency (IEA). Organizacja prognozuje bowiem, że w 2018 roku wzrost produkcji tylko ze strony producentów OPEC pokryje wzrost globalnego popytu na surowiec.

Biorąc to pod uwagę rynek obawia się, czy kartel - ze wsparciem Rosji i innych producentów - zdoła utrzymać współpracę aż do pojawienia się twardych danych wskazujących na potencjalną poprawę.

Zagrożeń jest wiele, a walka między podażą i popytem będzie oznaczać dla rynku dłuższy okres z niższymi cenami.

Obecnie kluczowymi czynnikami dla cen ropy są:

  • Rosnąca produkcja w Libii, Nigerii i USA osłabiają działania OPEC w kierunku ograniczenia podaży.

  • Eskalacja konfliktu wokół Kataru może spowodować zerwanie porozumienia OPEC.

  • Z uwagi na rozczarowujący popyt w pierwszej połowie roku prognozy dotyczące całego roku mogą zostać zrewidowane w dół.

  • Wzrost wydajności w sektorze samochodowym oraz obawy o popyt w USA i Chinach.

  • Ograniczenie przez banki centralne działań stymulujących wzrost, osłabiające apetyt na inwestycje.


W okresie od listopada do kwietnia produkcja OPEC (wyłączając Libię i Nigerię) i USA (wraz z Libią i Nigerią) w ujęciu netto spadła o mniej niż 400.000 baryłek dziennie. Jest to potwierdzeniem, jak niewielki wpływ mają na razie starania OPEC.

(664x417)

Jednak obecnie, gdy ceny ropy naftowej znajdują się blisko czterdziestu kilku dolarów, w centrum uwagi mogą znaleźć się potencjalne ograniczenia w produkcji. Produkcja w USA rosła o średnio 10.000 baryłek dziennie w ciągu ostatnich ośmiu tygodni wobec 30.000 baryłek dziennie w ciągu wcześniejszych ośmiu tygodni.

Dalsze wsparcie powinno nadejść ze strony niższej produkcji OPEC w okresie sezonowej zwyżki popytu.

Obecnie producenci ropy z łupków w USA ograniczyli hedging na 2018 rok, ponieważ oczekują, że potencjał spadku cen będzie ograniczony z powodu obniżania produkcji przez OPEC. Cena WTI na 2018 rok spadła o 14 proc. od wysokich średnich poziomów z okresu między listopadem a marcem.

Przedłużający się okres z niskimi cenami w pewnym momencie zacznie silnie ciążyć słabszym producentom, którzy zaczną mieć problemy z rentownością. Dlatego silny wzrost produkcji, obserwowany w ostatnim okresie, może się zakończyć.

Notowania ropy Brent znalazły wsparcie w pobliżu dołka z maja. Jednak tylko wzrost powyżej 50 USD za baryłkę mógłby ograniczyć liczbę grających na krótko. Jeśli zaś ceny spadną poniżej 46,65 USD za baryłkę, to możliwa jest dalsza zniżka - w kierunku 44,65 USD za baryłkę.

(664x375)Źródło: Saxo Bank

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE