ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Cena ropy naftowej nadal niedaleko tegorocznych minimów
19.06.2017r. 11:37

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej już od kilku miesięcy notują dużą zmienność, znajdując się jednak pod widoczną presją podaży. Spadek cen tego surowca był spory w ostatnich tygodniach za sprawą rozczarowującego porozumienia OPEC w sprawie cięcia produkcji ropy naftowej w dotychczasowym zakresie. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI w poprzednim tygodniu zbliżyły się nawet do poziomu 44 USD za baryłkę i mimo piątkowego wzrostu, dzisiaj rano utrzymują się poniżej poziomu 45 USD za baryłkę, czyli całkiem blisko tegorocznych minimów.

Sytuacja fundamentalna na rynku ropy naftowej nie skłania do optymizmu. Produkcja tego surowca w USA wciąż rośnie: w piątek firma Baker Hughes poinformowała, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 6 - tym samym, była to już dwudziesta druga ich zwyżka z rzędu.

Jednocześnie, obawy budzą perspektywy popytu na ropę naftową w Azji. Chociaż import tego surowca do Chin (największy importer w Azji) znajduje się wciąż blisko rekordów, jednak oczekiwany jest jego spadek w kolejnych miesiącach. Dzisiejsze dane pokazały, że w Japonii w maju import ropy naftowej spadł o 13,5 proc. w ujęciu rdr. Z kolei w Indiach, które od niedawna są drugim największym importerem ropy w Azji (po wyprzedzeniu Japonii), import ropy w maju spadł o 4,2 proc. rdr. Obawy dotyczące popytu na ropę są więc uzasadnione, a dodatkowo budzą one wątpliwości co do możliwości rychłej redukcji nadwyżki na globalnym rynku ropy naftowej.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienneDodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE