ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy obawiają się kosztów rezygnacji z elektrowni jądrowych
19.06.2017r. 15:26

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Niemcy podejmują działania na rzecz zamknięcia wszystkich funkcjonujących elektrowni jądrowych w kraju. Pojawiają się jednak sprzeczne opinie na temat tego, jak ma to zostać zrealizowane.

Ruch na rzecz odejścia od energii jądrowej stał się jednym z głównych punktów debaty politycznej w trakcie ostatnich wyborów. Obecnie planowane jest wyłączenie wszystkich elektrowni jądrowych w Niemczech. Politycy oraz wyborcy obawiają się, co będzie dalej i kto ostatecznie za to zapłaci.

Stopniowe odejście od energetyki jądrowej jest jednym z elementów niemieckiej Energiewende, czyli transformacji sektora energetycznego mającej na celu redukcję emisji i przejście w kierunku odnawialnych źródeł energii. Ruch na rzecz zamknięcia elektrowni jądrowych u naszych zachodnich sąsiadów rozpoczął się na kilka dekad przed tym, jak po katastrofie w japońskiej Fukushimie kanclerz Angela Merkel wezwała do natychmiastowego wyłączenia kilku reaktorów nad Odrą.

Niemcy wykorzystują energię jądrową do celów komercyjnych od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Ruch antyjądrowy narodził się dekadę później. Wówczas rozpoczęły się protesty przeciwko budowie nowych instalacji.

Po wypadku w amerykańskiej elektrowni Three Mile Island w 1979 roku setki tysięcy osób wyszły na ulice niemieckiego Bonn oraz Hanoweru, domagając się zamknięcia wszystkich obiektów jądrowych.

Na przestrzeni lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dochodziło do dużych protestów społecznych przeciwko energetyce jądrowej oraz transportowi odpadów radioaktywnych. Nastroje antyjądrowe były jednym z głównych powodów powstania w latach osiemdziesiątych partii Zielonych.

W 2002 roku po konsultacjach z operatorami elektrowni jądrowych kierowany przez kanclerza Gerharda Schrödera rząd Socjaldemokratów (SPD) i Zielonych uchwalił ustawę o rezygnacji z atomu.

Po dojściu do władzy rząd Angeli Merkel w koalicji z Wolną Partią Demokratyczną (FDP) zmienił w 2010 roku wspomniane prawo i wydłużył od 8 do 14 lat pracę elektrowni jądrowych.
Katastrofa w japońskiej Fukushimie w marcu 2011 roku spowodowała znaczącą zmianę stanowiska Berlina względem energetyki jądrowej. Kilka dni po trzęsieniu ziemi oraz wywołanym przez nie tsunami ponad 40 tys. osób w Niemczech utworzyło 45-kilometrowy żywy łańcuch, który połączył Stuttgart ze znajdującą się w okolicy elektrownią jądrową. Protestowano w ten sposób przeciwko rządowym planom wydłużenia pracy niemieckich elektrowni jądrowych.

Kilka miesięcy później Merkel na poważnie zajęła się energetyką jądrową. 30 czerwca 2011 roku Berlin nakazał natychmiastowe wyłączenie 8 z 17 funkcjonujących nad Odrą reaktorów. Ustalono również harmonogram wyłączeń pozostałych reaktorów, które ostatecznie mają zostać zamknięte w 2022 roku.

Ponad 80 procent parlamentarzystów w Bundestagu przegłosowało wspomniany plan. Jedynie lewica głosowała przeciwko, twierdząc, że chce przyśpieszenia harmonogramu wyłączeń elektrowni.

Choć działania te były popierane zarówno przez polityków, jak i wyborców, to spółki, które są właścicielami reaktorów, były przeciwne regulacjom, które nakazując natychmiastowe ich wyłączenie, powodowały utratę zysków.

Niedawno niemiecki sąd najwyższy orzekł rządowy podatek od wypalonych prętów paliwowych za nielegalny, dając spółkom możliwość dochodzenia wielomiliardowych odszkodowań.

Jak zauważa Deutsche Welle, debata na temat tego kto ostatecznie sfinansuje wspomniany proces, nadal wywołuje kontrowersje. Spółki liczą na to, że koszty spadną na państwo, co stwarza ryzyko finansowe dla rządu oraz podatników.

Pytania dotyczą również tego, gdzie będą przechowywane wypalone pręty paliwowe oraz pozostałe materiały radioaktywne. Wielu obawia się, że w niektórych miejscach składowania odpady promieniotwórcze mogą przenikać do wód gruntowych - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE