ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zdaniem agencji Bloomberg ponad 50 proc. elektrowni jądrowych w USA jest nierentownych
19.06.2017r. 15:28

Jak poinformował BiznesAlert.pl, zdaniem analityków agencji Bloomberg ponad połowa amerykańskich elektrowni jądrowych jest nierentowna. Wpływ na to mają m.in. niskie ceny gazu oraz rosnący udział OZE.

- Ponad połowa amerykańskich reaktorów jądrowych traci pieniądze, zwiększając swoje roczne straty do ok. 2,9 mld dolarów - wynika z wyliczeń analityków Bloomberg New Energy Finance.

Zdaniem Nicholasa Stecklera, analityka Bloomberg New Energy Finance, elektrownie otrzymują od 20 do 30 dolarów za wygenerowaną 1 MWh, podczas gdy jej wyprodukowanie kosztuje ok. 35 dolarów. To oznacza, że 34 z 61 amerykańskich elektrowni jądrowych brak środków; przy czym wszystkie komercyjne reaktory należące do Exelon Corp., Entergy Corp. i FirstEnergy Corp. wydają się być poniżej progu rentowności.

Jak wynika z raportu analityków Bloomberga, rosnąca generacja energii z atomu napotyka na niskie ceny gazu oraz odnawialnych źródeł energii, które zwiększają rolę w amerykańskim miksie energetycznym. Obecnie stany takie jak Nowy Jork i Illinois pracują nad subsydiowaniem elektrowni jądrowych, aby utrzymać pozyskiwanie energii z niskoemisyjnego źródła.

- Jest to prawdziwe zagrożenie dla redukcji emisji CO2 - powiedział Steckler.
Spółka Entergy odmówiła komentarza na temat rentowności swoich poszczególnych reaktorów. Następnie stwierdziła, że generowana w nich energia jest sprzedawana na rynku hurtowym, który stoi "w obliczu wyzwań finansowych spowodowanych długotrwałymi spadkami cen hurtowych oraz pozostałymi, niesprzyjającymi warunkami finansowymi". To powód, dla którego zwróciła szczególną uwagę na rynek regulowany.

Exelon nie udzielił jeszcze odpowiedzi. W komunikacie FirstEnergy stwierdziło, że jej spółki zależne nie są już rentowne, włącznie z należącymi do nich elektrowniami, ale nadal pozostają konkurencyjne. Z kolei Akron nie wykluczyło, że do połowy 2018 roku opuści konkurencyjny rynek energii.

Spółki takie jak Dynegy Inc. walczyły z subsydiami, twierdząc, że zagrażają one konkurencji na rynku energii.

Warto zaznaczyć, że w raporcie Bloomberg New Energy Finance ostrzegło, że zamknięcie nierentownych elektrowni jądrowych w USA może w bardzo prosty sposób przekreślić redukcję emisji, jaką sektor poczynił od 2012 roku - przypomina BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: liczyk 20.06.2017r. 10:16
to kto do nich dopłaca i dlaczego?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE