ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Izrael ograniczył dostawy prądu do Strefy Gazy
19.06.2017r. 16:59

Izrael ograniczył w poniedziałek dostawy prądu do Strefy Gazy. Władze Izraela podjęły taką decyzję na prośbę palestyńskiego przywódcy Mahmuda Abbasa, który chce w ten sposób wywrzeć presję na rządzący enklawą radykalny ruch Hamas.

Decyzję w tej sprawie podjął w ubiegłym tygodniu gabinet izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Rzecznik sektora energetycznego w Strefie Gazy Ahmad Abu al-Amrin wyjaśnił, że zmniejszenie dostaw nastąpi w wyniku ogłoszenia przez władze palestyńskie redukcji opłat za prąd.

Wcześniej Abbas zapowiedział, że będzie pokrywać jedynie 70 proc. miesięcznych kosztów dostaw energii do Strefy Gazy z Izraela. Abbas, przywódca umiarkowanego Fatahu, którzy rządzi na Zachodnim Brzegu Jordanu, chce za pomocą ograniczenia dostaw energii elektrycznej skłonić do ustępstw Hamas, który w 2007 roku zbrojnie przejął kontrolę nad Strefą Gazy.

Od chwili przejęcia władzy przez Hamas Izrael ograniczył dostawy prądu do liczącej ok. 2 mln mieszkańców Strefy Gazy. W ostatnim czasie prąd w tym regionie pojawiał się zaledwie na ok. 4 godziny dziennie. Po poniedziałkowym ograniczeniu dostaw mieszkańcy Strefy Gazy będą zaopatrywani w prąd jedynie przez ok. 2-3 godziny dziennie. Strefa Gazy potrzebuje przeciętnie od 450 do 500 megawatów prądu dziennie. Do tej pory region otrzymywał z Izraela 120 megawatów prądu, a od poniedziałku będzie to jedynie 112 megawatów.
Władze Gazy ostrzegają przed kryzysem humanitarnym, do którego może doprowadzić brak prądu. W konsekwencji deficyt energii może przyczynić się do eskalacji konfliktu między Hamasem a Izraelem. Ta radykalna organizacja ostrzegła w ubiegłym tygodniu, że wznowi walki z Izraelem, jeśli prąd zostanie odcięty.

Aktualnie Strefa Gazy otrzymuje prąd z Izraela i w małym stopniu z Egiptu. Jedyną elektrownię na terytorium tej palestyńskiej enklawy zamknięto w kwietniu z powodu braku paliwa.

Na przełomie grudnia i stycznia mieszkańcy Gazy kilkakrotnie protestowali przeciwko udrękom, jakie powoduje niedobór energii elektrycznej, który trwa w tym regionie od 10 lat. Podczas jednej z demonstracji ludzie o zmroku wyszli na ciemne ulice z pochodniami, protestując przeciwko polityce Hamasu wobec Izraela, której następstwem są izraelskie sankcje - przyczyna coraz większych ograniczeń, na jakie skazana jest palestyńska ludność.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE