ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Reuters: Baltic Pipe potrzebuje 75 proc. rezerwacji przepustowości
19.06.2017r. 18:53

- Gazociąg Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę poprzez Danię ze złożami gazu w Norwegii, aby był opłacalny, potrzebuje rezerwacji przepustowości sięgającej co najmniej 75 proc. możliwości mającej powstać do końca 2022 roku nowej gazowej magistrali. Przepustowość gazociągu ma wynieść 10 mld m sześc. gazu rocznie - podaje BiznesAlert.pl powołujący się na agencję Reuters.

Jak pisze Reuters, gazociąg Baltic Pipe jest jednym z pięciu elementów mającego powstać do jesieni 2022 roku Korytarza Norweskiego łączącego Polskę poprzez Danię ze złożami gazu w Norwegii. Koszt gazociągu wyceniany jest na ok. 2 mld euro i ma być rozłożony mniej więcej po równo pomiędzy operatorów sieci przesyłowej Polski i Danii. Jednak jak zaznacza agencja, powołując się na jednego z partnerów w projekcie, aby Baltic Pipe powstał, to trwająca do 25 lipca procedura rezerwacji przepustowości nowego gazociągu powinna wynosić co najmniej 75 proc. mocy przesyłowych, które mają sięgać zgodnie ze studium wykonalności 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Agencja przypomina, że Polska zużywa rocznie ok. 16 mld m sześc. gazu, a nowy gazociąg ma pomóc w uniezależnieniu się od dostaw gazu od rosyjskiego Gazpromu. Rosjanie dostarczali Polsce w 2016 roku 11 mld m sześc. gazu, a kontrakt jamalski na dostawy błękitnego paliwa z Rosji kończy się wraz z 2022 rokiem.
- Aby zrealizować projekt Baltic Pipe, przepustowość gazociągu w ramach długoterminowych umów powinna być zarezerwowana w wysokości 7,5 mld m3 gazu rocznie, a więc 75 proc. jej maksymalnych planowanych możliwości - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Soeren Juel Hansen, główny konsultant duńskiego operatora systemu gazowego Energinet.dk.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ekspert 19.06.2017r. 21:36
Widać, jak Duńczycy stawiają coraz ostrzejsze warunki do do gazociągu, bo im na tym nie zależy. Nie sądzę, aby można... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 20-06-2017r. 10:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: realista 20.06.2017r. 10:23
To nie są coraz ostrzejsze warunki tylko standardowe warunki w procedurze open season, a chętnych nie braknie ;-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE