ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MŚ: spotkanie ministrów środowiska Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii
29.06.2017r. 16:56

W Zakopanem zakończyło się spotkanie ministrów środowiska Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii. W trakcie posiedzenia ministrowie podsumowali polską prezydencję w grupie V4. Od lipca 2017 r. prezydencję tę przejmują Węgry.

Podczas dwudniowych obrad ministrowie środowiska grupy V4 i Bułgarii rozmawiali m.in. o obszarach Natura 2000, jakości powietrza, różnorodności biologicznej i wyzwaniach w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreślił, że w kwestii środowiska zarysowano dwa priorytety, które konturować będzie prezydencja węgierska.

"Pierwsza sprawa związana jest z implementacją sieci Natura 2000. Natura 2000 jest wielką szansą na monitorowanie zrównoważonego rozwoju w Europie, a cała Grupa Wyszehradzka może być tutaj przykładem i liderem" - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. "Druga sprawa to implementacja Porozumienia paryskiego, które jest szansą na zrównoważony rozwój świata, a równocześnie połączenia sieci Natura 2000 jako monitoringu zrównoważonego rozwoju" - dodał.

Minister Szyszko podziękował również za współpracę prezydencji czeskiej i życzył sukcesów Węgrom.

"Gratuluję polskiej prezydencji dotychczasowych osiągnięć. Prezydencja węgierska będzie kontynuować spotkania Grupy Wyszehradzkiej rozszerzonej nie tylko o Bułgarię i Rumunię, ale także o inne zainteresowane kraje regionu" - powiedział Andras Racz, zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa Węgier.

Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnego oświadczenia, dotyczącego podstawowych światowych problemów w zakresie ochrony środowiska. Sygnatariusze podkreślili, że wszystkie polityki regionalne, w tym europejska polityka klimatyczna powinny być prowadzone w duchu Porozumienia paryskiego, dającego jego stronom znaczną swobodę w podejmowaniu działań na rzecz osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej.
Zgromadzeni delegaci z zadowoleniem przyjęli powrót w dyskusji na forum Unii Europejskiej do tematu zwiększenia i usprawnienia finansowania sieci Natura 2000.W oświadczeniu wspomniano także o kwestiach geotermii, zrównoważonej gospodarki leśnej, współpracy na forum UE w zakresie gospodarki wodnej, Systemie Weryfikacji Technologii Środowiskowych (ETV) oraz konkluzjach BAT (najlepszych dostępnych technik, ang. Best Available Techniques) dla dużych obiektów spalania (LCP).

Na zakończenie spotkania prof. Jan Szyszko wręczył Andreasowi Raczowi statuetkę żubra, życząc sukcesów prezydencji węgierskiej.

Wizyta w instalacji geotermalnej

Oprócz udziału w debacie, zaproszone delegacje zwiedziły również instalację geotermalną, zlokalizowaną w pobliżu Zakopanego i zapoznały się z systemem finansowania ochrony środowiska w Polsce. Na terenie zakładu odbyła się konferencja prasowa z udziałem prof. Jana Szyszko, Wojciecha Ignacoka - prezesa zarządu Geotermii Podhalańskiej, Artura Michalskiego - wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Piotra Długosza - przewodniczącego rady nadzorczej Geotermii Podhalańskiej.

"Zlokalizowane w tym miejscu odwierty dostarczają energii o mocy równej 60 turbinom wiatrowym" - mówił prof. Jan Szyszko.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE