ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naukowiec: potrzebny dokładniejszy sposób szacowania skutków zanieczyszczonego powietrza
04.07.2017r. 08:40

Prof. Mikael Skou Andersen z Uniwersytetu Aarhus w Danii przekonuje, że w Europie potrzebny jest nowy, dokładniejszy sposób szacowania skutków zanieczyszczonego powietrza. Nowe wyliczenia naukowiec prezentuje w piśmie "Ecological Indicators" i nie są one optymistyczne.

Drobne cząstki uwalniane w czasie spalania paliw kopalnych szkodzą zdrowiu, przez co generują także potężne koszty. Jednak, jak tłumaczy duński badacz, obliczenia prowadzone w USA i Europie określają ryzyko przedwczesnego zgonu i związane z tym koszty z rozbieżnymi wynikami. W Stanach Zjednoczonych szacunki mówią o kwotach trzykrotnie wyższych.

Wynika to z różnych systemów obliczeń. W USA stosowany jest system, w którym zysk z ograniczenia emisji zanieczyszczeń jest obliczany na podstawie uratowanych żyć ludzkich, wycenianych na 7,4 mln dol. W Europie natomiast pod uwagę bierze się różnice w oczekiwanej długości życia. Ponieważ jednak większość ofiar zanieczyszczeń to osoby w wieku ponad 70 lat, wartość obliczana w Europie jest zdaniem prof. Andersena mocno zaniżona.
Badacz przeprowadził więc analizę z użyciem nowego, jego zdaniem dokładniejszego modelu. Wyniki budzą niepokój. Według nich wzrost stężenia cząstek w powietrzu o 10 mg na metr sześcienny powoduje średnie skrócenie życia o 9-11 lat. Wcześniejsze wyliczenia podawały natomiast 1-2 lata. Średni wiek ofiary zanieczyszczenia to przy tym 78,9 lat.

"Istnieje duże zainteresowanie zanieczyszczeniem powietrza i jego skutkami, które nasiliło się po +diesel-gate+ (tzw. afera Volkswagena - przyp. PAP) - mówi prof. Andersen. - Jednak wiele europejskich krajów nie jest w stanie zrealizować standardów dotyczących zanieczyszczeń powietrza uzgodnionych w Unii Europejskiej. Musimy zrozumieć rzeczywisty wpływ długoterminowego wystawienia na zanieczyszczenie powietrza, aby opracować lepsze podejście i zmniejszyć zużycie paliw kopalnych".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Sum 04.07.2017r. 14:44
Ofiara zanieczyszczenia ma średnio 78,9 lat. Ile by miała bez zanieczyszczeń? O ile wiem w epoce przedidustrialnej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE