ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Woj. śląskie w walce ze smogiem skorzysta z rad Banku Światowego
05.07.2017r. 06:00

Międzynarodowi specjaliści Banku Światowego pomogą samorządowi woj. śląskiego, analizując i doradzając ws. problemu zanieczyszczenia powietrza w tym regionie. Eksperci odwiedzą woj. śląskie w przyszłym tygodniu; wstępne rekomendacje pojawią się we wrześniu br.

Będzie to część projektu "Catching-up regions" (wcześniej "Lagging Regions" - Regiony Słabiej Rozwinięte). To wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Banku Światowego i - w Polsce - Ministerstwa Rozwoju. W rozpoczętej wiosną ub. roku fazie pilotażowej projektu wzięły dotąd udział woj. podkarpackie i świętokrzyskie (a także dwa regiony rumuńskie). Projekt składa się z dwóch etapów. Część analityczna ma określić czynniki spowalniające procesy rozwojowe. Część doradcza ma określić i wdrożyć w wybranych obszarach takie działania, które będą sprzyjały zwiększaniu skuteczności unijnych instrumentów polityki spójności - w osiąganiu zakładanych celów rozwojowych.

W woj. podkarpackim i świętokrzyskim polscy i zagraniczni fachowcy doradzali głównie w kwestiach rozwoju współpracy między nauką i biznesem, wspierania szkolnictwa zawodowego, rozwijania lokalnej przedsiębiorczości i ułatwiania rozpoczynania działalności gospodarczej. Wypracowane już efekty ich działań mają być wykorzystywane w następnym okresie programowania - w latach 2020-2027.

W tym roku wolę włączenia się do przedsięwzięcia zgłosiły woj. małopolskie oraz śląskie. Ich wspólnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, a wyzwaniem - dobranie możliwie efektywnych i szerokich sposobów walki ze smogiem.

Oba te regiony m.in. przyjęły już uchwały antysmogowe. "Od początku prac nad uchwałą antysmogową Sejmiku Woj. Śląskiego powtarzałem, że to nie może być jedna inicjatywa - że konieczne są rozwiązania ogólnokrajowe. Bardzo przydatna może okazać się pomoc międzynarodowa, z której właśnie zaczynamy w tej kwestii korzystać" - ocenił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Eksperci Banku Światowego odwiedzą woj. śląskie na początku przyszłego tygodnia. Wstępny plan zakłada ich wizytę w urzędzie marszałkowskim, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz w trzech miastach; wstępnie w Katowicach, Częstochowie oraz Rybniku.
W ub. tygodniu w warszawskiej siedzibie polskiego oddziału Banku Światowego obradował komitet sterujący projektu "Catching-up regions". Zaproszono przedstawicieli Komisji Europejskiej, resortów rozwoju oraz infrastruktury i budownictwa, a także czterech zainteresowanych województw.

Według relacji samorządowców z woj. śląskiego zaprezentowano tam analizę problemu zanieczyszczenia powietrza w woj. małopolskim i śląskim. Jako jedno z niezbędnych działań wytypowano już termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Komitet sterujący projektu "Catching-up regions" określił też czas trwania projektu w woj. śląskim - do marca 2018 r. (samorządowcy z tego regionu przypominają, że Bank Światowy zwyczajowo inicjuje działania w danym projekcie, ale potem szybko chce przekazywać jego realizację gospodarzom regionu).

Jednocześnie kolejne posiedzenie komitetu sterującego wyznaczono na wrzesień br. Do tego czasu powinna zakończyć się część diagnostyczna projektu - i powstać raport. Ma on dać m.in. wskazania, jakie działania podjąć w pierwszej kolejności i czy w realizację projektu zaangażować Komisję Europejską.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: peletopalacz 05.07.2017r. 22:35
Niebawem nadejdzie jesień i warto zastanowić się nad piecem jaki macie w domu. Piec piecem... ale czym w nim palić?... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE