ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME: węgiel ma stanowić niecałe 60 proc. miksu energetycznego Polski do 2030 r. i później
11.07.2017r. 20:19 11.07.2017r. 16:34

Węgiel kamienny i brunatny mają stanowić niecałe 60 proc. miksu energetycznego Polski do 2030 r., z perspektywą do 2050 r. - powiedział w wtorek dziennikarzom wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Tobiszowski uczestniczył w Warszawie w spotkaniu Zespołów Trójstronnych ds. bezpieczeństwa górników i branży węgla brunatnego.

Po spotkaniu podczas rozmowy z dziennikarzami, wiceszef resortu energii powiedział, że resztę polskiego miksu uzupełni gaz, źródła odnawialne i elektrownia jądrowa - co do której - jak przypomniał - rozstrzygnięcie ma zapaść do końca br.

Dodał, że górnictwo jest i będzie w najbliższych latach podstawą bilansu energetycznego państwa. Pozwoli to na utrzymanie wysokiego stopnia niezależności energetycznej państwa, a także wzmocni konkurencyjność gospodarki. "Opracowując główne kierunki rozwoju obszaru energii w Polsce, kierowaliśmy się przede wszystkim względami bezpieczeństwa oraz interesem ekonomicznym naszego kraju i obywateli - powiedział.

Z kolei wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek poinformował, że zapoznał uczestników spotkania z projektem polityki surowcowej państwa, która została już przyjęta przez międzyresortowy zespół. "To są bardzo zwarte informacje, które pokazują nam, jak prowadzić politykę surowcową państwa, jak efektywnie zyskiwać, jak wzmocnić się geopolitycznie (...). Liczę na to, że polityka surowcowa państwa będzie w przyszłym roku przyjęta - powiedział.

Tobiszowski zauważył, że szczególne znaczenie dla eksploatacji i wykorzystania węgla w wytwarzaniu energii będzie mieć polityka klimatyczna (m.in. ceny uprawnień do emisji CO2) i polityka środowiskowa UE. Podkreślił, że w tym kontekście będzie istotny także ostateczny kształt regulacji zaproponowanych przez KE w tzw. Pakiecie Zimowym. "Polska będzie prowadzić działania mające na celu maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu regulacji UE na sektor energii w naszym kraju - podkreślał wiceszef resortu energii".

"Pokazujemy, że spełniamy pewne parametry, choć są one trudne do realizacji, pokazujemy, że z jednej strony, bazując na węglu kamiennym i brunatnym umiemy skonstruować miks energetyczny, który jest odpowiedzią na trudne założenia polityki klimatyczno - dekarbonizacyjnej UE". Jak zauważył, dzięki nowym inwestycjom w energetyce, bazującym na efektywności spalania węgla, dajemy dowód na to, "że znamy się na tej branży i nie jesteśmy w kolizji z założeniami" - powiedział Tobiszowski.

"Dajemy dowód, że znamy się na tej branży i nie jesteśmy w kolizji z założeniami Unii. Pokazujemy kwestię OZE, które są uzupełnieniem systemu i potencjalnie widzimy też elektrownię jądrową, która powoduje, że uśredniając całość, odpowiadamy na założenia polityki UE, z którą polemizujemy" - poinformował.

"(...) mamy na początku takie dość pozytywne informacje, że te złożenia i to, co dziś Unia otrzymuje od nas, jest akceptowalne" - dodał.Wiceminister poinformował, że wtorkowe spotkanie rozpoczyna cykl konsultacji dotyczących programu energetycznego w Polsce.

"Jest to otwarcie na budowanie programu. Założenia dotyczą lat 2030, taka jest perspektywa, a następnie 2030-2050, gdzie nie rozstrzygamy o pewnych kwestiach, ale otwieramy możliwość podejmowania przez naszych następców stosownych decyzji" - powiedział wiceminister.

Odniósł się do wydanej przez resort rekomendacji do budowy nowej odkrywki dla elektrowni Bełchatów w Złoczewie, bo zasoby w obecnie eksploatowanej odkrywce się kończą.
"Wskazujemy, jeśli chodzi o węgiel brunatny, odkrywkę Złoczew i Ościsłowo. Z tego, co dziś Ministerstwo Środowiska przekazało, Złoczew powinien do końca roku być uruchomiony w formie koncesji. W przypadku Ościsłowa mamy inwestora prywatnego. Są pewne komplikacje, jeśli chodzi o ocenę środowiskową. Będą spotkania indywidualne dotyczące Ościsłowa" - powiedział.

Dodał, że Ościsłowo będzie "bardzo poważnie brane pod uwagę".

Poinformował jednocześnie, że PGE sygnalizowała, że poczynione zostały pewne przymiarki jeśli chodzi o Złoczew.

"PGE podtrzymuje, że Złoczew jest ważną odkrywką. (...) Widzi, że projekt jest realny i zaczyna analizować go pod kątem inwestycyjnym" - powiedział.

Na pytanie o koszty tej inwestycji wiceminister odparł, że "nie jest w stanie" ich oszacować. "Nie chciałbym strzelać" - powiedział. Dodał, że za kilka miesięcy PGE, właściciel elektrowni, który traktuje Złoczew jako ważną inwestycję, zbilansuje całość.

Zauważył, że w przypadku inwestycji w złoczowską odkrywkę, trzeba m.in. rozstrzygnąć kwestię transportu węgla do elektrowni (złoże jest od niej oddalone ok. 60 km - PAP) i dopiero wtedy podsumować wszystkie koszty. "Wolałbym poczekać, aż PGE dostarczy nam te wyliczenia" - mówił.

Wskazał też na potrzebę inwestycji w odnawialne źródła energii.

"Proponujemy, by na morzu były inwestycje w wiatraki. Pokazywaliśmy relacje do inwestycji w energetykę opartą o inne źródła odnawialne o tworzenie klastrów, spółdzielni energetycznych. Pokazywaliśmy też przestrzeń dla elektrowni jądrowej" - powiedział, nawiązując do spotkania ze stroną społeczną.

"Nie wykluczamy inwestycji w elektrownię jądrową, która nie jest w kolizji z naszymi surowcami - węglem kamiennym i brunatnym, uzupełnia nam system" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: bot 11.07.2017r. 16:51
Jeśli 60% mixu w roku 2030 to 2050 będzie go nie więcej jak 20-30 %. Nie ma co wodzić i wymyślać teorii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE