ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szwedzi chcą dodatkowych gwarancji przed zgodą na Nord Stream 2
13.07.2017r. 14:39

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Szwedzi chcą gwarancji, że będą środki na ewentualny demontaż kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Może to podnieść koszty projektu.

Gmina Sölvesborg oraz władze regionu Blekinge na południu Szwecji zażądały, aby do czasu rozpoczęcia układania gazociągu Nord Stream 2 w szwedzkiej strefie ekonomicznej spółka Nord Stream 2 AG przedstawiła plan wyciągnięcia w przyszłości rur z dna morza. Jak informuje Szwedzkie Radio, nie przewiduje tego obecny plan inwestycji.

Przedstawiciele lokalnych władz zwrócili się do rządu, aby prowadził rozmowy z Nord Stream 2 AG, biorąc jednocześnie pod uwagę konieczność usunięcia w przyszłości rur.

- Gdy tworzony jest tak długoterminowy projekt, powinny zostać wykonane wyliczenia kosztów demontażu rur w przyszłości. Jeżeli rzecz dotyczy 20, 30 czy 40 lat to powinny być pieniądze na przeprowadzenie takich prac - powiedziała Helen Horner, odpowiedzialna we władzach Sölvesborg za środowisko.

Według niej władze gminy mają nadzieję, że ta kwestia zostanie uregulowana jeszcze przed wydaniem przez rząd zgody na inwestycję. Zwróciła uwagę, że zyski z rurociągu powinny finansować jego demontaż w przyszłości i przywrócenie poprzedniego stanu dna morskiego.

W Szwecji proces decyzyjny dotyczący zgody na ułożenie Nord Stream 2 toczy się w 69 instancjach. Obecnie nie ma planu demontażu rurociągu, ponieważ początkowo zakładano, że tą kwestią spółka zajmie się po tym, gdy minie okres eksploatacji magistrali.
- Zbyt wiele razy obserwowaliśmy brak ekonomicznych możliwości kiedy trzeba było przywrócić stan środowiska po upłynięciu terminu eksploatacji - powiedziała szefowa władz regionu Blekinge.

Wcześniej w rozmowie z agencją TASS przedstawiciel spółki Nord Stream 2 AG w Szwecji Lars Lars Gronstedt stwierdził, że decyzja Sztokholmu w sprawie wniosku o udzielenie zgody na ułożenie rurociągu w szwedzkiej strefie ekonomicznej może zostać podjęta w ostatnim kwartale 2017 roku.

W ostatnich miesiącach Nord Stream 2 AG miał wysłać do Szwecji wszelkie dodatkowe dokumenty w kwestiach, które zdaniem szwedzkiej strony wymagały wyjaśnienia. Spółka liczy, że na początku 2018 roku uda się jej uzyskać wszelkie zgody konieczne dla rozpoczęcia budowy połączenia. Do realizacji Nord Stream 2 niezbędne jest otrzymanie zgody na budowę od Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii oraz Niemiec.

W kontekście Szwecji warto także odnotować, że wraz z Danią skierowała ona do Komisji Europejskiej list, w którym domagała się od Brukseli wyegzekwowania zgodności Nord Stream 2 z unijnym prawem oraz celami Unii Energetycznej. Następnie Komisja poinformowała, że chce uzyskać od państw członkowskich mandat, aby móc w ich imieniu negocjować z Rosją ramy prawne dla projektu. Przypomnijmy również, że szwedzki port Karslhamn będzie wykorzystywany na potrzeby budowy kontrowersyjnej magistrali.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE