ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rynek zakłada, że spółki paliwowe przerzuciłyby opłatę drogową na klientów
14.07.2017r. 14:03

Inwestorzy zakładają, że firmy rafineryjne przerzuciłyby koszty związane z ewentualnym wprowadzeniem opłaty drogowej na klientów, w związku z czym nie przełożyłaby się ona negatywnie na wyniki Orlenu i Lotosu - uważa Krzysztof Pado z DM BDM.

"Są głosy polityków, by spółki paliwowe wzięły na siebie skutki wprowadzenia ewentualnej opłaty drogowej. Ciężko jednak powiedzieć, czy tak się stanie" - powiedział PAP Biznes Pado.

Dodał, że faktem jest, iż firmy paliwowe generują bardzo dobre wyniki.

"Może być ze strony polityków pokusa, by to wykorzystać. Tym bardziej, że ani Orlen, ani Lotos nie uczestniczyli jak dotąd w programach ratowania górnictwa, w które zaangażowano energetykę i PGNiG. Firmy paliwowe były od tego wolne, a były przecież beneficjentem zmian związanych z ograniczeniem szarej strefy, dzięki którym notowały dobre wyniki w segmencie downstream" - mówi analityk.

Zarówno Lotos jak i Orlen informowały, że wprowadzenie opłaty drogowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw dla klientów stacji.

"Trudno ocenić, czy opłata zostanie przerzucona na klientów, czy spółki wezmą ją na siebie. Komunikaty firm w tej kwestii są niejednoznaczne. Gdy jednak wprowadzono opłatę za zapasy obowiązkowe, to firmy przerzuciły ją na rynek. Tyle że wtedy akurat ceny paliw spadały, klienci tego nie odczuli. Była to niższa kwota, kilku groszy" - powiedział Pado.

Nie wyobraża on sobie, by opłatę drogową miały wziąć na siebie stacje paliw.

"One nie mają takich marż na samej sprzedaży paliw. Gdyby w obecnych warunkach wzięły na siebie opłatę, nie zarabiałyby na tej działalności. Jest natomiast pewna przestrzeń w rafineriach. Trudno jednak przewidzieć, jak to będzie wyglądać" - powiedział.

"Zakładam, że wprowadzenie opłaty nie będzie miało przełożenia na wyniki firm. Że spółki przerzucą ją na klientów. Gdyby jednak marże hurtowe spadły, rynek zareagowałby negatywnie. Scenariusz bazowy jest taki, że spółki zdejmą z siebie ten dodatkowy koszt" - dodał.
Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który zakłada m.in. dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

W projekcie ustawy zaznaczono, że głównym źródłem przychodów FDS będą wpływy z nowo wprowadzanej opłaty drogowej. Nowej opłacie podlegać będzie wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych. Wg projektu stawka opłaty drogowej będzie wynosić odpowiednio 200 zł za 1 tys. litrów benzyny lub oleju napędowego i 369,69 zł za 1000 kg gazów i innych wyrobów.

Stawki opłaty drogowej mają być waloryzowane rokrocznie.

Projekt przedstawiono w środę w Sejmie. Sejm nie poparł wniosku m.in. klubu PO o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Za odrzuceniem w pierwszym czytaniu było 183 posłów, przeciw 226, wstrzymało się dwóch.

Ustawa została skierowana do Komisji: infrastruktury oraz samorządu terytorialnego oraz polityki regionalnej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE