ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Oczyszczona EBITDA firm paliwowych w II kw. powinna być wyższa niż rok wcześniej (opinia)
14.07.2017r. 14:37

Oczyszczona EBITDA LIFO spółek paliwowych, Orlenu i Lotosu, powinna być w II kwartale 2017 roku wyższa niż przed rokiem. Bardzo dobre rezultaty spodziewane są w segmencie petrochemicznym Orlenu. Nie powinien zawieść również obszar detaliczny - poinformował PAP Biznes Krzysztof Pado z DM BDM.

"Skorygowana EBITDA LIFO Orlenu w II kw. powinna być lepsza niż w analogicznym kwartale zeszłego roku" - powiedział analityk.

Dodał, że wynik segmentu rafineryjnego może być nieznacznie lepszy rok do roku. Wskazuje na większą liczbę postojów w okresie kwiecień-czerwiec 2017 r. niż w analogicznym okresie 2016 r.

Analityk zaznacza, że wciąż działa efekt ograniczenia szarej strefy.

"Aczkolwiek widoczna jest pewna presja na marżach hurtowych - krajowe spółki nie chcą dopuścić do powrotu nielegalnego importu, utrzymują więc ceny hurtowe na miarę atrakcyjnych poziomach" - powiedział.

Bardzo wyraźnej poprawy Pado spodziewa się natomiast w segmencie petrochemicznym w grupie Orlenu.

"Działa zakład w Litvinowie, podczas gdy w ubiegłym roku nie pracował. W petrochemii oczyszczona EBITDA powinna być dwa razy lepsza" - ocenia.

Także detal nie powinien rozczarować.

"Będzie to pewnie rekordowy historycznie II kwartał grupy w tym segmencie. Niskie ceny paliw zachęcają do tankowania, wolumeny są więc wysokie. Dodatkowo gospodarka w I połowie roku dobrze sobie radziła" - zauważa analityk.

W Lotosie odczuwalne będą jeszcze skutki przestoju remontowego, który obejmował także kwiecień.

"Będą też większe koszty związane z postojem remontowym. Z kwoty ok. 200 mln zł, którą komunikowała spółka, 65 mln zł pojawiło się w wynikach I kwartału, większość pozostałej części pojawi się w raporcie za II kw." - powiedział Pado.

Średnia marża rafineryjna w II kw. była w Lotosie lepsza rdr. (wyniosła 7,14 USD/bbl wobec 6,49 USD/bbl rok wcześniej).
"Spółka ma w porównaniu do PKN większą ekspozycję na rynek polski i bardziej niż PKN odczuwa efekt ograniczenia szarej strefy. Lotos musiał eksportować wcześniej spore ilości diesla po niskich marżach. Teraz może go sprzedawać na rynku polskim, to spółce pomaga" - powiedział Pado.

Zakłada on, że wynik rafinerii będzie podobny rok do roku, mimo dużego przestoju remontowego i związanych z tym kosztów.

"W upatreamie wynik może być lekko lepszy niż w II kw. 2016 r., ze względu na wyższe ceny węglowodorów" - ocenia analityk.

Pado prognozuje, że w efekcie oczyszczona EBITDA Grupy Lotos będzie lekko powyżej ubiegłorocznej (rok wcześniej raportowana EBITDA była wzmocniona dzięki odwróceniu rezerw na zapasach).

Oceniając całoroczne perspektywy wynikowe spółek, Pado wskazuje, że kluczowy będzie poziom marż rafineryjnych.

"Na pewno spółkom, szczególnie PKN, nie pomaga osłabienie dolara - marże w przeliczeniu na złotówki są niższe. Również umocnienie euro do dolara negatywnie działa na segment petrochemiczny, bo zwiększa konkurencyjność amerykańskich producentów względem europejskich. To decyduje o tym, że marże w petrochemii nie są już obecnie na poziomach ponad 1000 euro za tonę, jak to było jeszcze w II kw." - powiedział.

W przypadku Lotosu III kwartał będzie pierwszym w tym roku bez negatywnego wpływu postoju remontowego. Powinien on więc pokazać realne wyniki rafinerii.

Analityk zauważa, że gdańska firma ma kredyt w dolarach.

"Osłabienie dolara przełoży się na spadek zadłużenia grupy" - powiedział.

Również segment detaliczny w drugiej połowie roku, zarówno w przypadku Orlenu, jak i Lotosu, powinien generować dobre wyniki.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE