ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: Polska może sprowadzać z USA realne ilości LNG
15.07.2017r. 14:40

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych "realne" ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu - ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak zauważył, długoterminowe kontrakty realizowane obecnie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opiewają na ok. 3 mld m. sześc. LNG rocznie, a gazoport będzie mógł przyjąć po rozbudowie 7,5 mld m. sześc. gazu. "To daje 4 mld przepustowości gazoportu, więc jest o czym rozmawiać" - powiedział Naimski PAP w sobotę.

"Łatwo zobaczyć, że jest przestrzeń do tego, żeby mówić o kontraktach następnych, czy to spotowych, czy też średnioterminowych i PGNiG jest w tej chwili w trakcie rozmów z amerykańskimi firmami i jest duża szansa na to, że to się zakończy pozytywnie, że gaz zostanie zakontraktowany" - dodał pełnomocnik.

Jak zaznaczył, realizacja umów gazowych z amerykańskimi kontrahentami nastąpi w perspektywie kilku lat, bo większość infrastruktury do wysyłki gazu LNG na wschodnim wybrzeżu USA jest w tej chwili w budowie.
Prezydent USA Donald Trump zadeklarował podczas swojej wizyty w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Prezydent Polski Andrzej Duda mówił m.in., że z strony obu państw jest wola i zainteresowanie dostawami LNG. Polski prezydent dodał, że liczy, iż po odpowiednich negocjacjach, które już się toczą, zawarty zostanie długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu.

Na początku czerwca do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Energetyk 50 15.07.2017r. 20:30
Na końcu jest klient - odbiorca gazu lub konsument produktów powstających z gazu. Jak pogodzić cenę 70 PLN/MWh z dodatkowymi kosztami nabycia gazu LNG?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: abc 17.07.2017r. 09:03
gaz amerykański mimo kosztów transportu, skraplania i regazyfikacji może być tańszy niż rosyjski.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Metanowiec 17.07.2017r. 12:41
LNG tańsze niż gaz rosyjski? Chyba nie... obecnie LNG sprowadzone do Polski, po regazyfikacji kosztuje ~110 PLN/MWh, a na giełdzie gaz jest po ~70 PLN/MWh. Szacuje się koszt gazu rosyjskiego na ~60 PLN/MWh (realnej ceny nikt nie zna). Przepaść jest ogromna. Zapłaci za to jednak każdy :-) odbiorcy przemysłowi, domki i inni, a PGNiG co ma zarobić, to zarobi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kto zapłaci za LNG 17.07.2017r. 15:27
Zwiększony koszt LNG zapłaci przede wszystkim przemysł chemiczny i stanie się niekonkurencyjny dla niemieckiego i amerykańskiego. Odbiorcy indywidualni w Polsce to poniżej 20% tylko, a energetyka to margines.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zuza 18.07.2017r. 11:04
Dedykowane P.Naimskiemu cyt. "Platts : ze względu na cenę amerykańskie LNG nie podbiło Wielkiej Brytanii". W Polsce ma być niby inaczej ? Przecież do nas jest dłuższa droga morska niż do Wielkiej Brytanii. A cuda się nie zdarzają.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE