ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Decyzja inwestycyjna dot. terminalu LNG na wyspie Krk w 2018
17.07.2017r. 07:56

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, który powołuje się na agencję Reuters, ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca powstanie terminalu LNG na wyspie Krk w Chorwacji zostanie podjęta przez rząd Chorwacji oraz państwowe spółki w 2018 r. Media na Bałkanach informują jednak, że konkurencję dla Chorwacji może stanowić Słowenia.

Chorwacja podejmie kluczową decyzję dotyczącą budowy pływającego terminalu LNG na wyspie Krk na początku 2018 roku. Taką informację przekazał jeden z wysoko postawionych pracowników w firmie LNG Hrvatska odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

Chorwacja zużywa około 2,5 mld m sześc. gazu rocznie. Kraj ma nadzieję, że stanie się ważnym węzłem gazowym dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Władze spółki odpowiedzialnej za powstanie terminalu LNG na wyspie Krk liczą na import surowca z Kataru czy USA. Unia Europejska uznała ten projekt za jedną ze strategicznych inwestycji, umieszczając go na liście projektów wspólnego zainteresowania. Bruksela uważa, że pozwoli on na dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w gaz i zmniejszy uzależnienie od rosyjskiego surowca. Jak informuje agencja Reuters, Bruksela zapewni na realizację ten inwestycji kwotę w wysokości 101,4 mln euro (115,7 mln USD), czyli 27,9 proc. szacowanej wartości projektu.

- Pod koniec lutego przyszłego roku zostanie podjęta ostateczna decyzja inwestycyjna, a na początku 2018 roku spodziewamy się, że będziemy mieć informację o poziomie zapotrzebowania - powiedziała Andreja Ana Lopac, ekspertka w LNG Hrvatska. Firma została założona przez państwową firmę elektroenergetyczną HEP i operatora systemu przesyłowego gazu Plinacro w celu zarządzania projektem terminalu LNG.
Popyt na gaz zdecyduje o losie obiektu
- Wybraliśmy już preferencyjnych partnerów do rozmów na temat inwestycji w terminal. Obecnie jesteśmy również na etapie wiążącej procedury rezerwacji przepustowości (tzw. procedura open season - przyp. red.). Firmy wyrażają w ten sposób zainteresowanie zdolnościami terminalu - powiedziała Lopac w rozmowie z agencją Reuters. LNG Hrvatska spodziewa się uruchomienia pływającego terminalu na początku 2020 roku.

- Początkowo, biorąc pod uwagę obecną wydajność sieci przesyłowych, terminal będzie mógł odbierać do około 2,6 mld m sześc. gazu rocznie. Jednak w zależności od zapotrzebowania i inwestycji w infrastrukturę transportową przepustowość może być stopniowo zwiększana do około 3,5 mld m sześc., a ostatecznie do 7,0 mld m sześc. gazu rocznie - powiedziała Lopac.

Plinacro poprzez obecną sieć przesyłową może przesyłać rocznie około 2,6 mld m sześc. gazu, a inwestycje w infrastrukturę pozwolą na zwiększenie wydajności w zależności od poziomu zapotrzebowania na LNG z terminalu na wyspie Krk. - Pomimo tego, że obecnie zdecydowaliśmy się na terminal pływający, nie jest wykluczone, że na późniejszym etapie możemy zbudować terminal lądowy, jeśli popyt na gaz wzrośnie - powiedziała cytowana przez BiznesAlert.pl Lopec.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE