ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielka Brytania rozważa wycofanie się z Euratomu
17.07.2017r. 10:26

Po decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej Wielka Brytania rozważa wycofanie się z układu dotyczącego współpracy państw Zjednoczonej Europy w sektorze jądrowym - czytamy w BiznesAlert.pl. Jednocześnie Londyn chce zachować dotychczasowy poziom bezpieczeństwa. Część polityków na Wyspach obawia się jednak, że opuszczenie Euratomu przez Wielką Brytanię może opóźnić realizację kluczowego dla brytyjskiej energetyki projektu - rozbudowy elektrowni Hinkley Point.

- Po opuszczeniu Unii Europejskiej Wielka Brytania może wystąpić z Euratomu (Europejskiej Wspólnota Energii Atomowej) - powiedział minister ds. Brexitu David Davis.

Po publikacji trzech dokumentów prezentujących stanowisko rządu, przed rozpoczynającym się tygodniem w sprawie Brexitu, Davis podkreślał, że przyszłe relacje dotyczące regulacji w sektorze jądrowych "nie wymagają nadzoru Trybunału Sprawiedliwości", ale mogłyby pełnić obecną funkcję zabezpieczenia. - Obojętne czy mamy umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, czy będziemy dysponowali czymś niezależnym w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, i tak zapewnimy pewien poziom zabezpieczenia, który mamy obecnie - powiedział w rozmowie z BBC.
Euratom powstał na mocy traktatów rzymskich z 1957 roku. Jego celem jest m.in.: zapewnienie, że państwa członkowskie wykorzystują energią jądrową w celach pokojowych, zagwarantowanie zarządzania dostawami paliwa jądrowego, umożliwienie swobody przemieszczania się pracownikom oraz przemieszczania sprzętu, a także finansowanie badań i rozwoju.

Część brytyjskich parlamentarzystów jest zaniepokojona tym, że po opuszczeniu UE i po zakończeniu dwuletniego okresu negocjacyjnego w marcu 2019 roku Londyn może nie mieć zbyt wiele czasu na odtworzenie tych istotnych funkcji w Wielkiej Brytanii. Pojawiały się również obawy, że przez opuszczeniu Euratomu opóźniony może zostać realizowany na Wyspach projekt rozbudowy elektrowni jądrowej Hinkley Point. - Będziemy rozmawiać z Unią Europejską o tej części negocjacji, ponieważ chcemy mieć warunki bezpieczeństwa, które będą zbliżone do obecnych w kwestii warunków umów, pod względem nadzoru, co do możliwości transportowania materiałów - mówił cytowany przez BiznesAlert.pl Davis.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE