ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ceny ropy w górę dzięki pokrywaniu krótkich pozycji
17.07.2017r. 11:19

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Ceny ropy zakończyły tydzień zwyżką, choć na rynek napłynęły raczej niejednoznaczne sygnały. Z jednej strony, International Energy Agency (IEA) podała, że oczekuje wzrostu popytu, a z drugiej strony rosnącej produkcji OPEC oraz wyłamania się niektórych producentów z tej organizacji z porozumień o ograniczeniu podaży. W USA zapasy po raz kolejny spadły silniej od oczekiwań, choć wpływ tych danych osłabił wzrost produkcji po pięciu tygodniach bez większych zmian.

Najsilniejszy wpływ na ceny ropy miał najnowszy, comiesięczny raport International Energy Agency (IEA): "W każdym miesiącu pojawiają się nowe wątpliwości dotyczące procesu równoważenia zapasów. W obecnym obserwujemy znaczny wzrost produkcji ropy w Libii i Nigerii, a także mniejsze zaangażowanie niektórych producentów OPEC w ograniczanie podaży."

Mimo że IEA wskazała na wzrost globalnego popytu, to dodała, że ogólne zaangażowanie OPEC w ograniczanie produkcji jest najniższe od sześciu miesięcy - jest szacowane na 78proc.wobec 95 proc. w maju. Dodatkowo, produkcja w Libii i Nigerii wzrosła łącznie o 700 tysięcy baryłek dziennie - oznacza to wiele wyzwań dla OPEC.

Problemy OPEC odzwierciedlają prognozy kartelu dotyczące popytu w 2018 roku. Organizacja oczekuje wzrostu globalnego popytu o 1,26 miliona baryłek oraz wzrostu podaży ze strony producentów spoza OPEC o 1,14 miliona baryłek dziennie. Biorąc to pod uwagę, OPEC będzie trudno przerwać ograniczenie własnej podaży po 31 marca, ponieważ w przeciwnym wypadku rynek zostanie ponownie zalany niechcianym surowcem.

Nadwyżka ropy na rynku oraz nieskuteczne działania dotyczące redukcji podaży oznaczają, że ceny surowca mogą pozostać na niższym poziomie przez dłuższy okres. Jeśli tak by się stało, to mogłoby to wpłynąć na zaangażowanie ponoszących wysokie koszty producentów ropy z łupków w USA w dalsze zwiększanie podaży.

Jednak na razie nic nie wskazuje na obniżkę podaży w USA - po pięciu tygodniach bez większych zmian, produkcja surowca w USA wzrosła o 59.000 baryłek dziennie w ubiegłym tygodniu do 9,39 miliarda baryłek - najwyższego poziomu od lipca 2015 roku. Skala produkcji jest obecnie niższa tylko o 213 tysięcy baryłek dziennie od rekordowo wysokich poziomów z lipca 2015 roku. Dodatkowo, producenci ropy z łupków w USA zwiększają o osiem liczbę platform wiertniczych w skali tygodnia - jest to średnia od maja, gdy zanotowano dołki w tym względzie. Nie widać więc na razie oznak spowolnienia w tym obszarze.

(664x417)

W krótkim okresie dla rynku ropy istnieje wiele wyzwań. Odbicie jest tylko możliwe, jeśli dojdzie do niespodziewanego wydarzenia, które mogłoby ograniczyć niemal rekordową liczbę krótkich pozycji na rynku WTI i Brent. Dłuższy ruch w stronę górnej granicy zakresu wymagałby jednak spełnienia kilku czynników:
  • Spowolnienia wzrostu budowy nowych platform wiertniczych w USA oraz ograniczenia wzrostu produkcji.

  • Silniej sezonowej redukcji zapasów ropy w USA (zazwyczaj notuje się ją do końca września).

  • Utrzymania dyscypliny ze strony OPEC - dotyczy to zwłaszcza Iraku i Iranu.

  • Ograniczenia przez kluczowych producentów OPEC eksportu w trzecim kwartale.

  • Spowolnienia produkcji w Libii i Nigerii.

Naszym zdaniem perspektywy dla rynku w tym kwartale są jednak pozytywne - zakładamy, że niektóre z powyższych punktów zmaterializują się w nadchodzących tygodniach. Jednak do tego momentu niedźwiedzie na rynku utrzymają kontrolę.

Należy skupić się na oporze w okolicy $47,3/baryłkę w przypadku WTI oraz $50/baryłkę w przypadku Brent.
(664x424)

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE