ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Coraz więcej trackerów na farmach fotowoltaicznych
17.07.2017r. 16:56

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, rośnie wykorzystanie systemów nadążnych, tzw. trackerów, w segmencie gruntowych instalacji fotowoltaicznych. Liderem zarówno pod względem wykonanych instalacji z udziałem trackerów jak również pod względem ich produkcji pozostają Stany Zjednoczone. Ich udział w rynku trackerów ma jednak maleć.

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research szacuje, że na koniec 2017 r. już w 23 proc. zbudowanych na całym świecie instalacjach fotowoltaicznych będą wykorzystywane - głównie jednoosiowe - systemy nadążne. Do 2022 r. ten odsetek ma wzrosnąć do 44 proc. i w tym czasie roczna wartość rynku trackerów ma sięgać 3,6 mld dolarów.

Zdaniem amerykańskiej firmy konsultingowej, w ubiegłym roku około 70 proc. wszystkich instalacji zbudowanych na trackerach znajdowało się w USA, jednak do roku 2022 ten udział ma spaść do 25 proc. dzięki inwestycjom realizowanym głównie w Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Jak wynika z danych GTM Reserach, w ubiegłym roku zdecydowanymi liderami globalnego rynku trackerów okazały się firmy z USA. Liderem w sprzedaży na poziomie 30 proc. był amerykański NEXTracker, który podaje, że w 2016 r. sprzedał systemy trackerów odpowiadające potencjałowi instalacji fotowoltaicznych na poziomie 7,4 GW (DC), z czego większość, bo aż 7,385 GW (DC) trafiło na rynek amerykański, na którym NEXTracker odnotował 41-procentowy udział w rynku jednoosiowych trackerów.
Drugi w zestawieniu globalnym, który przygotowało GTM Research, z udziałem 17 proc. był Array Technologies, a trzeci z udziałem 10 proc. First Solar, którego podstawową działalnością jest rozwój projektów fotowoltaicznych i produkcja cienkowarstwowych modułów PV, w czym amerykańska firma jest globalnym liderem.

Kolejne miejsca w rankingu największych producentów systemów nadążnych zajęły firmy Convert Italia, Arctech Solar, SunPower, Soltec, Grupo Clavijo, Scorpius Trackers, Sun Action Trackers, Mahindra Susten, Exosun oraz Sun Link. Udział pozostałych producentów w globalnym rynku trackerów w ubiegłym roku wyniósł 10 proc.

GTM Research zwraca uwagę, że w porównaniu do 2015 r., w roku ubiegłym udział w globalnym rynku czterech największych producentów zmalał z 74 proc. do 64 proc., co może wynikać z rosnącej sprzedaży producentów wywodzących się z Indii i Chin.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE